Prijateljske utakmice

Irci iznenadili Talijane, Trapattoni očitao lekciju Prandelliju

U utorak je odigrano nekoliko prijateljskih nogometnih utakmica...

Irska je pobijedila Italiju u belgijskom Liegeu s 2:0. Bio je to susret dviju reprezentacija koje su vodeće u svojim kvalifikacijskim skupinama za Euro. No, dok Irska u B skupini vodi veliku bitku s Rusijom i Slovačkom, s kojima je bodovno poravnata, Italija je već jednom nogom na Euru, jer ima pet bodova više i utakmicu manje od drugoplasirane Slovenije u C skupini.

Talijanski stručnjak na kormilu Irske, 72-godišnji Giovanni Trapattoni, mogao je, naravno, biti puno zadovoljniji ishodom, tim više što u njegovoj selekciji nisu zaigrali vratar Shay Given, te Robbie Keane, John o'Shea ili Kevin Kilbane, inače standardni prvotimci.

Irci su poveli u 36. minuti sjajnim pogotkom Blackburnovog veznjaka Keitha Andrewsa, koji je nakon kratkog dodavanja iz slobodnog udarca opalio desnom nogom s više od 25 metara i pogodio u kut talijanskog vratara Emiliana Viviana. Konačnih 2:0 postavio je Simon Cox, koji je ušao u igru u 60. minuti, a u 89. je uspješno zaključio jedan kontranapad.

Ključ je bio pritisak na Pirla. No, ja sam Talijan, pa se nadam da budući suparnici Italije to neće koristiti...

- Giovanni Trapattoni
Italija u kišnoj večeri u Liegeu nije stvorila baš puno prilika za gol.

"Ako smo već morali izgubiti, onda je bolje da smo izgubili od Trapattonija. Morat ćemo analizirati ovu utakmicu. Loše smo se kretali u napadu i bili smo suviše statični", izjavio je izbornik Italije Cesare Prandelli, koji je igrao pod vodstvom Trapattonija u Juventusu od 1979. do 1985. godine. Ovoga puta je ipak učitelj pobijedio učenika…

Trapattoni je ipak po završetku utakmice istaknuo da je Italija zaslužila barem neodlučeni ishod.

"Uvijek na teren izlazimo s mišlju na pobjedu, uvijek se borimo i dajemo 100 posto od sebe. Igrali smo tečno i iskoristili svoje šanse. Ali, Italija je Italija. Rekao sam Prandelliju da samo nastavi kao dosad jer ima vrlo organiziranu momčad koja igra dobar nogomet, ali danas nije imala sreće", rekao je Trapattoni i otkrio recept pobjede.

"Ključ je bio stalni pritisak na Andreu Pirla u sredini terena. No, ja sam Talijan, pa se nadam da budući suparnici Italije to neće koristiti.

Porazi hrvatskih protivnika u kvalifikacijama za Euro

Austrija je u Grazu pobijedila Latviju s 3:1, iako su gosti poveli u 49. minuti pogotkom braniča Pavelsa Mihadjuksa, kojem je to bio i prvi pogodak u dresu Latvije. Debitant u austrijskoj reprezentaciji, Chirstoper Dibon, izjednačio je rezultat u 75. minuti. Napadač Martin Harnik dvama je golovima, u 81. minuti i u petoj u sučevom dodatku iz penala, osigurao pobjedu Austriji, njezinu prvu u zadnjih 8 mjeseci, nakon što je u prethodnih šest utakmica upisala pet poraza i jedan remi.

Zanimljivo da je Latvija imala čak tri isključena igrača u samoj završnici ogleda. Prije zadnjeg zvižduka su travnjak napustili Mihadjuks, vratar Andris Vanins i Oskars Klava, sva trojica zbog žutih kartona.

Podsjećamo, Latvija nastupa u kvalifikacijskoj F skupini za Euro, u kojoj vodi Grčka sa 14 bodova ispred Hrvatske i Izraela s 13. Izraelci imaju susret više od Grčke i Hrvatske. Latvija je u šest utakmica prikupila 4 boda.

Osim Latvije, poraz u prijateljskom susretu upisala je i Grčka koja je u New Yorka remizirala s Ekvadorom 1:1. Grci su poveli u 15. minuti pogotkom Tziolisa, koji je zabio glavom nakon slobodnog udarca, a Ekvadorci su izjednačili u 59. preko Eraza.

Reprezentacija Rusije, koja je druga u kvalifikacijskoj B skupini za Euro s 13 bodova, koliko imaju i vodeća Irska i treća Slovačka, svi iz 6 nastupa, odigrala je u Salzburgu 0:0 s Kamerunom. Oba izbornika odmarali su neke važnije igrače, pa je, tako, izbornik Rusije Dick Advocaat ostavio Tottenhamovog napadača Romana Pavljučenka na klupi. Pavljučenko je zabio hat-trick u pobjedi nad Armenijom 3:1 u Sankt Peterburgu u kvalifikacijskom susretu za Euro u subotu.

Rusija je dominirala dvobojem protiv Kameruna, koji je ipak imao najbolju šansu na utakmici, u 79. minuti, kada je branič Aurelien Chedjou glavom pogodio vratnicu.

Norveška je u Oslu pobijedila Litvu s 1:0 pogotkom Mortena Gamsta Pedersena, 29-godišnjeg veznog igrača Blackburna. Pedersen je u 83. minuti prvo bio neuspješan s bijele točke, jer je njegov udarac vratar Litve Ernestas Setkus obranio, no, lopta mu se sretno odbila pa je u popravnom ispitu bio bolje sreće.

Litva, koje je prošlog vikenda ponižavajuće izgubila od Lihtenštajna s 2:0 u kvalifikacijama za Euro, te je ostala na samo četiri osvojena boda u pet nastupa u skupini I, imala je nekoliko prilika na utakmici, ali ih nije uspjela realizirati.