Kilmarnocku prvi trofej

Hannover do novog klupskog rekorda, Toulouse slavio kod Rennesa

U posljednjoj utakmici 26. kola njemačke Bundeslige nogometaši Hannovera su na svojoj AWD-Areni pobijedili Köln s 4-1...

Bez suspendiranog Lukasa Podolskog, kao i našeg Mate Jajala koji odrađuje kaznu od tri utakmice zbog crvenog kartona, Köln je bio lak plijen za Hannover. Lars Stindl, Jan Schlaudraff s bijele točke, te dvaput Mame Biram Diouf bili su strijelci za momčad Mirka Slomke, dok je Kevin Pezzoni zabio jedini pogodak za goste.

Hannover ove sezone na svom terenu još uvijek na zna za poraz, ima sedam pobjeda i šest remija. Kad se tome doda i pobjeda iz posljednje domaće utakmice prošle sezone, dolazimo do brojke od 14 uzastopnih prvenstvenih dvoboja kod kuće bez poraza, što je novi klupski rekord.

Schalke uvjerljiv u Kaiserslauternu

Bez većih su poteškoća nogometaši Schalkea slavili na gostovanju kod Kaiserslauterna (4-1) u 26. kolu njemačke Bundeslige.

Istina, domaći su poveli već u trećoj minuti pogotkom Brazilca Rodneija, ali već su do kraja poluvremena stvari sjele na svoje mjesto. Lewis Holtby je izjednačio u 39. minuti na dodavanje Klaas-Jana Huntelaara, a Nizozemac se u posljednjoj minuti prvog dijela i sam upisao među strijelce. Bio mu je to 38. pogodak za Schalke ove sezone u 38. službenoj utakmici, odnosno 20. gol u prvenstvu.

Svoj 12. gol u Bundesligi ove sezone u šestoj je minuti nastavka postigao Raul, a “točku na i” je stavio Jefferson Farfan u 81. minuti.

Schalke se ovom pobjedom vratio na bod zaostatka za trećeplasiranom Borussijom (M). Bayern mu bježi četiri boda, a vodeća Borussia (D) devet. Kaiserslautern, s druge strane, nakon uvodnih 26 kola i dalje ima samo tri pobjede. Nikad nijedna momčad s takvom statistikom nije izbjegla ispadanje iz Bundeslige. Mjesto koje donosi barem razigravanje za ostanak Kaiserslauternu je trenutno udaljeno pet bodova.

Le Championnat: Toulouse pobjedom u Rennesu na četvrto mjesto

Petnaest posljednjih gostovanja u Rennesu nogometaši Toulousea su okončali bez pobjede. Seriju su napokon prekinuli u nedjelju kad su u 28. kolu Le Championnata slavili s 1-0.

Posao je za njih, doduše, obavio domaći branič Romain Danze koji je u 44. minuti autogolom riješio utakmicu. Pokušaji Rennesovih nogometaša da dođu barem do boda nisu se pokazali uspješnima tako da su ubilježili tek drugi domaći poraz ove sezone. Toulouse je, pak, pobjedom skočio na četvrto mjesto i borit će se do kraja sezone za plasman u kvalifikacije Lige prvaka.

Sochaux je do prošlog vikenda čekao prvenstvenu pobjedu još od 6. studenog, a sada ima dva slavlja u nizu. Nakon Eviana je momčad Erica Helyja, koji je prije desetak dana naslijedio Mehmeta Bažadrevića, svladala i Nicu s 2-0 pogocima Edouarda Butina i Marvina Martina. Ovaj potonji je dosad u karijeri zabio osam pogodaka u Le Championnatu, a ovaj nedjeljni mu je bio šesti koji je postigao udarcem izvan šesnaesterca.

Lille uvjerljiv protiv Valenciennesa

Nogometaši Lillea prekinuli su niz od tri utakmice bez pobjede u francuskom Le Championnatu. U zadnjem dvoboju 28. kola pred svojim su navijačima svladali Valenciennes s 4-0.

Valenciennes je bio neporažen u zadnjih sedam utakmica koje je igrao protiv klubova koji su u tom trenutku bili aktualni prvaci, ali taj je niz u nedjelju prekinuo Lille na vrlo uvjerljiv način. Pogotke su za domaće postigli Eden Hazard, Aurelien Chedjou i Tulio de Melo, dok je autogol zabio Brou Angoua.

Zanimljivo je da je Hazard bio strijelac već u šestoj domaćoj utakmici zaredom. Ukupno je ove sezone talentirani belgijski veznjak zabio 12 prvenstvenih golova i najbolji je klupski strijelac.

Lille se ovom pobjedom učvrstio na trećem mjestu. Drugoplasirani mu Montpellier bježi sedam, a vodeći PSG devet bodova.

Spomenimo da je utakmici prisustvovao i menadžer Manchester Cityja Roberto Mancini, koji je iznimno zainteresiran za strijelca prvog pogotka, spomenutog Hazarda.

Škotski Liga kup: Premijerni naslov za Kilmarnock

Nogometaši Kilmarnocka prvi su put u povijesti osvojili škotski Liga kup. U finalu igranom na Hampden Parku pobijedili su Celtic s 1-0.

Strijelac pobjedničkog pogotka u 84. je minuti bio Belgijanac Dieter van Tornhout koji je tako na najbolji mogući način proslavio 27. rođendan. Osim Van Tornhoutu, Kilmarnockovi nogometaši za veliku pobjedu mogu zahvaliti i vrataru Cammyju Bellu koji je skinuo brojne udarce Celticovih igrača.

Kilmarnocku je to prvi trofej nakon slavlja u Škotskom kupu 1997. godine. Ukupno je klub u dosadašnjoj povijesti osvojio jedno prvenstvo, te tri naslova u Škotskom kupu, a sada je prvi put podigao pobjednički pehar i u Liga kupu.

Celticu su se, pak, ugasili snovi da će ove sezone osvojiti trostruku krunu. Naslov u Premierligi je praktički već osigurao budući da ima 21 bod prednosti pred Rangersom, a zasad je dogurao i do polufinala Škotskog kupa.

Bundesliga, 26. kolo:

Kaiserslautern - Schalke 1-4 (Rodnei 3 / Holtby 39, Huntelaar 45, Raul 51, Farfan 81)

Hannover - Köln 4-1 (Stindl 19, Schlaudraff 62 - 11m, Diouf 67, 83 / Pezzoni 43)