Sjajan gol Dos Santosa

Gold Cup: Meksiko čudesnim preokretom do obrane naslova!

Meksička nogometna reprezentacija obranila je naslov prvaka Sjeverne i Srednje Amerike. U finalu Gold Cupa izabranici Josea Manuela de la Torrea pobijedili su SAD s 4-2 i to nakon što su gubili s 2-0...

Više od 93.000 gledatelja, većinom navijača Meksika, na stadionu Rose Bowl u Pasadeni na kojem se igrao i finale Svjetskog prvenstva 1994., svjedočilo je nakon 23 minute igre velikoj prednosti domaćina natjecanja. Već u osmoj minuti Michael Bradley je glavom doveo SAD u vodstvo, a 15 minuta kasnije prvi je pogodak na ovogodišnjem Gold Cupu zabio i Landon Donovan, najbolji strijelac u povijesti američke reprezentacije. Tim je golom ujedno postao i prvi strijelac Gold Cupa svih vremena (13 pogodaka).

Uraganski start nogometaša Boba Bradleyja nije, međutim, omeo Meksikance koji su najprije u 29. minuti zgoditkom Pabla Edsona Barrere smanjili zaostatak, a do kraja poluvremena, u 36. minuti, i izjednačili preko Josea Andresa Guardada. Dvojica spomenutih su režirala i vodstvo branitelja naslova, već u petoj minuti drugog dijela Guardado je asistirao napadaču West Hama za njegov drugi gol večeri. Priču je u 76. minuti sjajnim pogotkom zaključio veznjak Tottenhama Giovani dos Santos.

Napadač Manchester Uniteda Javier Hernandez je ovom prilikom ostao bez gola, ali je s ukupno sedam pogodaka ponio naslov prvog strijelca natjecanja.

Meksiko je, pak, ponovio uspjeh iz 2009. godine kada je u finalu također bio bolji od SAD-a, tada s čak 5-0. Meksikancima je to ukupno deveti naslov na prvenstvima Sjeverne i Srednje Amerike, po čemu su uvjerljivo najuspješnija reprezentacija ovog natjecanja. Ujedno, subotnjim su trijumfom izborili nastup na Kupu konfederacija u Brazilu 2013., generalnoj probi za SP godinu kasnije.

Gold Cup, finale:

Meksiko - SAD 4-2 (Barrera 29, 50, Guardado 36, Dos Santos 76 / Bradley 8, Donovan 23)