Zadnje kolo Bundeslige

Dortmund proslavio naslov sa stilom, Koeln ispao iz lige!

Odigrano je posljednje, 34. kolo njemačkog nogometnog prvenstva u kojem su riješene i posljednje nedoumice. Hertha ide u razigravanje za opstanak, Köln u drugu ligu, dok je Hannover izborio Europa ligu...

Hertha je na Olimpijskom stadionu u Berlinu slavila protiv Hoffenheima 3-1, dok je Köln kod kuće poražen od Bayerna 4-1. Berlinski je sastav tako završio s bodom ispred Kölna na ljestvici i razigravat će za opstanak s trećeplasiranom momčadi druge lige (Düsseldorf ili Paderborn).

Slavila je Hertha dvama golovima Änisa Ben-Hatire i jednim Raffaela u utakmici u kojoj su od 42. minute igrali s igračem više nakon isključenja Babela. Za Hoffenheim je cijeli susret odigrao Boris Vukčević, dok Srđan Lakić nije ulazio u igru. S druge strane, kod Herthe Andre Mijatović nije konkurirao za susret.

Hannover je sedmo mjesto, posljednje koje vodi u Europa ligu potvrdio domaćom 2-1 pobjedom nad posljednjeplasiranim Hannoverom, a u isto je vrijeme Wolfsburg prosuo 2-0 vodstvo na gostovanju kod Stuttgarta i na kraju izgubio 3-2. Hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić (90 minuta) sjajno je asistirao Patricku Helmesu kod prvog gola u 28. minuti, dok je kod drugog u 60. Helmes dodao Marcu Russu za gol. "Švabe" su uspjele preokrenuti rezultat u samo sedam minuta između 73. i 79. Strijelci u tom periodu bili su Cacau, Maza, Traore.

szólj hozzá: Dortmund vs Freiburg 4:0 GOALS

Novi-stari njemački prvak Borussia Dortmund naslov je proslavila sa stilom, visokom 4-0 pobjedom na Signal Iduna Parku protiv Freiburga. Slavila je momčad Jürgena Kloppa na poljski pogon, dvama golovima Jakuba Blaszykowskog i dvama Roberta Lewandowskog. Ovaj potonji je tako došao do brojke od 22 gola u sezoni čime je dostigao Mansfreda Burgsmüllera, koji je posljednji igrač koji je toliko puta zatresao mrežu u jednoj sezoni za dortmundski sastav. Uspjelo mu je to točno prije 30 godina sezone 1981/82. Ivan Perišić zaigrao je od 64. minute za prvake, a po završetku susreta slavio je sa suigračima i navijačima na prigodno organiziranoj svečanosti.

Bayern je poslao Köln u drugu ligu dvama golovima Thomasa Müllera, te jednim Arjena Robbena i autogolom Pedra Geromela. Posebno je lijep bio posljednji gol na susretu kojeg je Müller pospremio petom u 85. minuti na asistenciju Rafinhe.

szólj hozzá: Koln vs Bayern 1:4 ALL GOALS

Hrvatski reprezentativci Ivica Olić i Danijel Pranjić nisu ulazili u igru, dok je s druge strane Mato Jajalo zamijenjen na poluvremenu. U svojoj posljednjoj utakmici za Köln prije transfera u Arsenal Lukas Podolski se oprostio asistencijom Novakoviču za jedini pogodak Kölna u 63. minuti. No, tamo je osim vatrometa golova, vatreno bilo i na tribinama. Domaći navijači su, nezadovoljni ispadanjem svoga kluba u drugu ligu, u zadnjoj minuti utakmice aktivirali dimne bombe, pa je glavni sudac momčadi poslao u svlačionicu. Prema prvim izvještajima iz Njemačke, dim je prekrio cijele tribine.

Kažimo i da je u gostujućoj 3-2 pobjedi Schalkea nad Werderom Klaas-Jan Huntelaar zabio dva gola i došao do brojke od 29 bundesligaških golova u jednoj sezoni, čime je izjednačio klupski rekord Klausa Fischera iz 1975/76.

Od individualnih učinaka treba spomenuti i hat-trick Stefana Kießlinga u 4-1 pobjedi Bayera na gostovanju kod Nürnberga. Došao je time Kießling do brojke od 16 golova ove sezone.

Mladen Petrić oprostio se od navijača HSV-a gostujućim 1-0 porazom od Augsburga. HSV je još ranije osigurao opstanak u ligi, a Petrić je zaigrao od 71. minute umjesto Berga. (TS)