Cluj izbacio Bragu

Benfica tukla Celtic i ostala u igri, Galatasaray srušio United

U večernjem terminu u skupinama G i H Lige prvaka ovog utorka igrale su se tri utakmice.

Nakon što je Barca lakoćom riješila Spartak u Moskvi, priliku da uoči posljednjih 90 minuta osigura osminu finala imao je i Celtic, kojeg bi pobjeda ili bilo koji remi s golovima uvrstili među 16 najboljih.

Benfica je pred domaćim navijačima na Estadio da Luzu u potpunosti dominirala protiv Celtica, ali je do pobjede stigla tek u završnici (golove pogledajte ovdje). Ola John zabio je za vodstvo lisabonskog sastava već u 7. minuti prizemnim udarcem u donji lijevi kut. U trenucima potpune dominacije Benfice škotski je prvak uspio izjednačiti u 31. minuti udarcem glavom Giorgiosa Samarasa nakon ubacivanja Charliea Mulgrewa iz kornera.

Bio je to Samarasu peti gol u posljednjih sedam susreta Lige prvaka, uključujući kvalifikacije, koji je u tom trenutku njegovoj momčadi donosio vrijedan bod. Ipak, u 71. minuti je pobjedu Benfici donio Ezequiel Garay, nekadašnji branič Reala, topovskim udarcem iz blizine nakon što mu je loptu glavom spustio Luisao iz akcije kojoj je prethodio korner.

Sada je jasno da je Barcelona uoči posljednjeg kola osigurala prolaz u osminu finala kao prvoplasirana momčad skupine, dok će o drugom putniku iz skupine G odlučivati posljednje kolo u kojem Barcelona dočekuje Benficu, a Celtic moskovski Spartak. Benfica i Celtic izjednačeni su na drugom mjestu skupine sa 7 bodova.

Manchester United je do ove utakmice imao maksimalan učinak i osigurao je od ranije prvo mjesto u skupini, a menadžer Crvenih vragova Sir Alex Ferguson je iz momčadi izostavio brojne prvotimce poput Robina van Persieja, Waynea Rooneyja, Patricea Evru. Sa oslabljenim sastavom je morao potpisati kapitulaciju, a jedini je gol na susretu zabio Burak Yilmaz u 53. minuti susreta. Zabio ga je glavom nakon asistencije Selçuka Inana iz kornera. Zanimljivo, Galatasaray je ove sezone u Ligi prvaka zabio pet golova, a svih je pet zabio Yilmaz.

U drugom susretu junak Clujove pobjede bio je portugalski napadač Rui Pedro koji je upisao hat-trick (golove pogledajte ovdje). Sva je tri gola zabio već u prvom poluvremenu, do 33. minute. Posebno je lijepa bila akcija kod prvog gola kada ga je Rafael Bastos proigrao petom.

Jedini gol za Bragu zabio je u 17. minuti Alan, u tom trenutku za smanjenje vodstva Cluja na 2:1. Braga je od sudačne nadoknade prvog dijela igrala s igračem manje nakon isključenja braniča Douglaa, nakon udaranja laktom u glavu suparničkog braniča Ionuta Rade u trenutku bez lopte.

U posljednjem, odlučujućem kolu Cluj gostuje kod Manchester Uniteda na Old Traffordu, dok Galatasaray gostuje kod Brage koja je izgubila i svaku matematičku šansu za prolaz dalje kao i za nastavak natjecanja u Europa ligi. (TS)