Adebayor tragičar

Petarda u derbiju sjevernog Londona: Arsenal razvalio Tottenham!

Arsenal je u sjevernolondonskom derbiju razmontirao Tottenham. Iako su Spursi poveli, Topnici su na kraju slavili s 5:2.

U prvoj utakmici 12. kola Premiershipa Arsenal je na Emiratesu s 4:2 pobijedio Tottenham. Ali, tko zna kako bi utakmica završila da se na travnjaku nije našao Emmanuel Adebayor, bivši igrač Arsenala.

Togoanac se u 10. minuti našao na pravom mjestu u pravo vrijeme da samo pospremi u mrežu otpadak nakon slabe intervencije poljskog vratara Wojciecha Szczesnyja. No, sve dobro što je napravio u 10. minuti pokvario je osam minuta kasnije. Adebayor je, krenuo u klizeći start na loptu, do koje je prvi stigao Santi Cazorla, a kada je shvatio da će Španjolac ipak izboriti loptu prije njega, podigao je džon i punom brzinom pogodio Cazorlu malo iznad stopala.

Glavni sudac susreta Howard Webb nije dvojio oko kazne za Togoanca, te ga je poslao, na oduševljenje cijelog stadiona, u svlačionicu. Bio je to četvrti crveni karton Adebayora u engleskom nogometu, te čak treći koji mu je dodijelio Webb!

Nedugo nakon toga stvari sjedaju na svoje mjesto i Arsenal do poluvremena u potpunosti okreće rezultat u svoju korist. U 24. minuti Theo Walcott nabacuje s desne strane, a njemački reprezentativac Per Mertesacker s čak 11 metara neobranjivo glavom pogađa za 1:1. Bio je to prvi pogodak Nijemca u dresu Arsenala.

Topnici su nakon izjednačenja nastavili pritiskati, a nagrada je stigla u 42. minuti. Lukas Podolski bio je na nekih 14 metara leđima okrenut prema golu Tottenhama, kada mu se lopta spretno odbila u noge. Iako je imao Williama Gallasa na leđima, Nijemac se okreće na lijevu stranu i uz pomoć Francuza pogađa neobranjivo donji lijevi kut francuskog vratara Huga Llorisa, koji je u ovoj utakmici dobio prednost ispred veterana Brada Friedela.

Na isteku 45. minute prvog poluvremena Cazorla sjajno prolazi po lijevoj strani Arsenalova napada, ulazi u kazneni prostor, te lijevom nogom ubacuje na peterac. Tamo Francuz Olivier Giroud, u maniri pravog engleskog napadača, u padu šalje loptu u donji desni kut francuskog golmana. Zanimljivo, ponovno Gallas nije uspio zaustaviti udarac, ovoga mu je puta lopta Girouda prošla kroz noge.

Nakon 15 minuta nastavka susreta Arsenal povisuje na 4:1 zahvaljujući savršeno točnom dodavanju Podolskog s lijeve strane napada, te smirenošću u realizaciji Španjolca Cazorle. U 71. je minuti Velšanin Gareth Bale uspio smanjiti na 4:2, lijepim udarcem desnom nogom (inače je ljevak) nakon solo akcije. Lopta je na putu do mreže prošla kroz noge Laurenta Koscielnyja, tako da poljski golman Szczęsny i nije imao previše šanse da ju zaustavi.

Konačnih 5:2 postavio je Theo Walcott nakon sjajno odrađene kontre u kojoj ga je nesebično poslužio mladi Alex Oxlade-Chamberlain, koji je u igru ušao svega četiri minute ranije.

szólj hozzá: Arsenal vs Tottenham - 5-2 (All Goals)

Recimo i da je s današnjih sedam pogodaka brojka golova u susretima ovih dviju momčadi dosegla 121. Arsenal i Tottenham je par na čijim je utakmicama palo najviše pogodaka u povijesti Premiershipa.

Ovom je pobjedom Arsenal, barem privremeno, skočio na šesto mjesto prvenstvene ljestvice s 19 bodova na svom kontu. Tottenham bi u najgorem scenariju nakon kompletiranja kola mogao pasti na 10. mjesto prvenstvene ljestvice. (TS)