Wimbledon - Čilić u trećem kolu

Nakon Maria Ančića u treće kolo Wimbledona plasirao se i Marin Čilić. Mladi hrvatski tenisač je u dvoboju drugog kola nakon tri sata i šest minuta igre pobijedio Finca Jarkka Nieminena 6:4, 3:6, 6:3, 6:7 (6), 7:5.

Marin je i ranije mogao zaključiti ovaj meč, no nije iskoristio niz prilika koje je imao pa je odluka o pobjedniku razriješena tek nakon pet setova. Čilić je imao ukupno 16 break lopti, a iskoristio je tek šest što dovoljno govori.

Čilić je odlično otvorio meč. Mirno i staloženo držao je svoj servis i prijetio suparničkom. Prilika mu se ukazala u devetoj igri i odmah ju je iskoristio oduzevši servis Fincu za vodstvo 5:4. Potom je odlično odservirao i prvi set nakon 26 minuta priveo kraju. U drugom setu Čilić je izgubio ritam, a finski tenisač je postao mnogo agresivniji.

Ključni trenutak seta zbio se u osmoj igri kada je Čilić spasio tri break lopte, ali ne i četvrtu. Nieminen je potom samo potvrdio prednost i stigao do izjednačenja u setovima.

U trećem setu Marin je ponovo proigrao. Otvorio je set vodstvom 3:0 uz jedan break, a potom je uzeo suparniku još jedan servis za vodstvo 5:1. Čilić je imao priliku brzo završiti treći set, no u sedmoj igri je loše odigrao i Finac mu je oduzeo servis, a potom smanjio i na 5:3. Međutim, Marin nije propustio drugu priliku i za 30 minuta rezultatom 6:3 je došao do vodstva 2:1 u setovima.

Činilo se kako će Čilić vrlo brzo privesti meč kraju, posebice nakon što je u prva dva gema na Nieminenov servis imao čak četiri break lopte. Nažalost, nije iskoristio svoje prilike, dok je Finac sve propuste svog suparnika kaznio u šestoj igri oduzevši mu servis za vodstvo 4:2.

Čilić se nije predao i pri rezultatu 5:3 je oduzeo servis suparniku i vratio se u život. Priliku za potpuni preokret imao je kod rezultata 5:5 kada je imao dvije break lopte, no Finac se još jednom spasio. Odluka o pobjedniku seta razriješena je u trinaestoj igri koja je pripala Finacu.

Peti set je su oba tenisača otvorila osvojivši svoj servis, no već u trećoj igri Finac je iskoristio Čilićev pad koncentracije došavši do velike prednost, breaka. Srećom to nije slomilo mladog hrvatskog tenisača koji je nastavio "gristi" i već u idućem gemu je vratio izgubljeni servis, a potom kod vodstva 6:5 još jednom oduzeo servis Nieminenu i tako meč priveo kraju.

Čilić će u trećem kolu igrati protiv pobjednika francuskog dvoboja Mathieu - Chardya.

Rainer Schuettler (Njem) - James Blake (SAD/N.9) 6-3, 6-7 (8), 4-6, 6-4, 6-4

Radek Stepanek (Češ/N.16) - Viktor Troicki (Srb) 6-7 (1), 6-7 (3), 6-3, 6-1, 6-2