Vaterpolo

Uz nogomet, najstariji je momčadski šport koji se pojavio u programu Olimpijskih igara - 1900. godine u Parizu. Vaterpolo za žene je uključen u program na Igrama u Sydneyu 2000. godine.

Vaterpolo je ekipni vodeni sport u kojem sudjeluju dvije ekipe s po sedam članova (jedan od njih je vratar).

Utakmica se igra u četiri četvrtine, čija duljina je 8 minuta. Vaterpolo se igra u pravokutnom bazenu najčešćih dimenzija 30x20m (iako dimenzije mogu varirati: 20-30x10-20), minimalne dubine 1.8m.

Ekipe se razlikuju po boji kapica: nekada su dopuštene bile samo plave/bijele, a danas se koriste bilo kakve, uz uvjet da su kapice protivničkih ekipa različitih boja (oba golmana nose crvene kapice). Igru kontroliraju dva linijska i glavni sudac. Napad traje 30 sekundi.