Nevjerojatnim preokretom Litva šokirala Furiju!

Pobjedom protiv Grčke 76-65, domaćin Svjetskog košarkaškog prvenstva, reprezentacija Turske, zadržala je maksimalni učinak i nakon 3. kola. Španjolska je, pak, imala već dobivenu utakmicu protiv Litve, ali je na kraju doživjela i drugi poraz na prvenstvu...

Utorak je na Svjetskom prvenstvu bio rezerviran za utakmice 3. kola u skupinama C i D, a šlageri su bili smješteni u večernji termin.

Turska je pred više od 10.000 gledatelja u dvoboju C skupine u Ankari slavila protiv Grčke 76-65 (41-39). Turci su zasluženo slavili jer su, izuzev samog početka dvoboja, držali vodstvo tijekom cijele utakmice. Odlučujuća je bila treća četvrtina koju je Turska dobila s 24-12. Početkom posljednje dionice, domaćini su u jednom trenutku imali i 18 koševa prednosti, te njihova pobjeda nije dolazila u pitanje.

Tursku je predvodio Ersan Ilyasova s 26 poena i 5 skokova. Trice je gađao perfektnih 6-6! u Grčkoj je najbolji bio 213 centimetara visoki centar Ioannis Bourousis sa 15 koševa i 7 skokova. Grcima je ovo bio prvi poraz na prvenstvu.

Reprezentacija Španjolske, koja brani naslov prvaka svijeta, pretrpjela je i drugi poraz u trećem nastupu. Nakon Francuza, 'Furiju' je svladala i Litva 76-73 (35-43) u D skupini u Izmiru.

Iznenađenje je tim veće ako spomenemo da je Španjolska 14 minuta i 13 sekundi prije kraja dvoboja vodila sa 61-43, odnosno 18 koševa razlike! Litva je već u 35. minuti stigla do izjednačenja (66-66), a 39 sekundi prije posljednjeg zvuka sirene je povela košem Linasa Kleize. Isti je igrač 6 sekundi prije kraja dvoboja pogodio dva slobodna bacanja za konačnih 76-73 i treću uzastopnu pobjedu svoje selekcije.

Kleiza je sa 17 koševa i 8 skokova prednjačio u Litvi, a Maciulis i Pocius dodali su svaki po 13 poena. Za Španjolsku su po 18 koševa ubacili Juan Carlos Navarro i Marc Gasol, a Rudy Fernandez 13 uz 9 skokova.