I Spaladium arena 'krštena' pobjedom

Uvertira za SP: Hrvatska pobijedila Sloveniju, igrao i Balić!

Pred prepunom Spaladium arenom u Splitu Hrvatska je u posljednjoj pripremnoj utakmici pred SP pobijedila Sloveniju 34:32. Naši su igrali dobro, a minutažu je dobio i Ivano Balić.

12 tisuća ljudi okupilo se na utakmici između Hrvatske i Slovenije u Splitu. Slovenci se nisu uspjeli plasirati na SP u Hrvatskoj što su doživjeli kao katastrofu za tamošnji rukomet. Izbor Slovenije kao protivnika potaknuo je mnoga pitanja iz razloga mučne političke situacije između ove dvije zemlje.

Hrvatska rukometna reprezentacija rezultatski uspješno je odradila posljednju pripremnu utakmicu uoči početka svjetskog prvenstva. Premda nije blistala Hrvatska je slavila protiv Slovenije 34:32. Međutim, rezultat je bio najmanje važan jer je izbornik Lino Červar tijekom utakmice iskušao nekoliko varijanti u obrani (5-1, 3-2-1, 4-2), ali i u napadu pruživši skoro svim igračima priliku. Od 26 igrača nisu nastupili treći vratar Pešić, te Ninčević, Horvat, Kopljar i Gojun.

Možda još i važnija vijesti od hrvatskog trijumfa je povratak Ivana Balića na parket. Nakon gotovo 100 dana stanke jedan od najboljih svjetskih rukometaša je ponovo zaigrao i to ukupno 30-tak minuta u koje je ugradio dva pogotka. Posljednji put Balić je igrao koncem listopada protiv njemačkog Lowena. Od tada je mirovao zbog ozljede leđa.

Najefikasniji igrači u hrvatskim redovima bili su Igor Vori sa šest, te Blaženko Lacković i Ivan Ćupić sa po pet pogodaka, dok je Sloveniju predvodio Dragan Gajić sa 8 pogodaka.

Premda je Slovenija u Split doputovala bitno oslabljena uspjela je solidno parirati hrvatskoj vrsti. Od glavnih igrača u Splitu su nastupili samo Uroš Zorman, te Luka Žvižej. Kako Slovenije neće biti na svjetskom prvenstvu izbornik Miro Požun je uigravao nešto mlađu reprezentaciju.

Bila je to šesta hrvatska pripremna utakmica i peta pobjeda. Odabranici Line Červara na nedavnom turniru u Grazu pobijedili su Egipat i Austriju, te izgubili od Danske, a potom su u Zagrebu i Osijeku pobijedili Rusiju.

Svjetsko rukometno prvenstvo počinje 16. siječnja u Splitu utakmicom Hrvatska - Južna Koreja.

Tijek utakmice...

34:32 Alilović brani ključan šut, vjerojatno za pobjedu. Minuta do kraja. I još jedan gol iz kontre primamo. Nevjerijatno...  Lacković nas spašava. Kraj!

33:31 Slovenci na samo jedan razlike. Odlična akcija Buntića, Lackovića i Vorija za gol našeg pivota. Presporo se vraćamo u obranu i Slovenci do dobro koriste. Zabijaju gosti iz sedmerca. Lacković napokon daje golčinu.

31:29 Izbornik Červar je potpuno ispremiješao i napad i obranu. Balić igra u obrani u sredini. Slovenci su nas izigrali i mini cepelinom s igračem manje još više smanjili rezultat. Mateo Hrvatin zabija s krila za tri razlike. Vori zabija, ali Slovenci vraćaju. Balić zarađuje prvo isključenje za Hrvatsku danas.

29:27 U još jedan gol Žvižeja iz kontre. ovo je već pomalo smiješno. Bit će teško do kraja održati veliku prednost, a u pitanju je i pobjeda. Balić zabija. Zorman ide van zbog prigovora. Bilbija zabija preko Balića.

28:25 Naši očito gledaju 'Olu' u gledalištu, jer Slovenci su tu, na tri razlike. Ušao je Balić u 49. minuti. Uigrana akcija Červara, Buntić probija slovenskog golmana. Nastavljamo čašćenje gostiju, Slovenci trpaju iz kontri.

27:22 Dok naši malo eksperimentiraju sastavom, Slovenci zabijaju iz brzih kontri. Kakav cepelin Čupića i goool. No gosti nastavljaju s kontrama. Duvnjak nas drži u igri... za veliki rezultat.

25:20 Čupić promašuje sedmerac. Publika se napokon budi iz 'kazališnog sna'. Kreću valovi. Pero napokon zabija u 42. minuti. Slovenci su nam nekoliko golova dali iz brzih kontri. Balić će se u igru vratiti oko 50. minute.

24:18 Špileru se odbija lopta i lagano pogađa. Lac je ponovo u igri. Kaptan Metličić još uvijek nije zabio. Slovenci dva put zaredom rade prekršaje u napadu. Losert skida zicer Zormanu. Čupić i dalje zabija iz sedmeraca. Ušao je i Josip Valčić

23:16 Duvnjak razornim udarcem s mjesta probija mrežu gostiju. Vori i dalje trpa. šprem krade loptu u svom stilu i zabija iz kontre

20:15 Vori je povećao vodstvo, no Slovenci smanjuju iz sedmerca.

Kraj prvih 30 minuta. Pet razlike naši su rukometaši ostvarili s dobrom obranom. Ipak, (pre)očito je da se radi o prijateljskoj utakmici.

Time-out Červara prije samog kraja prvog dijela.

18:13 Duvnjak bježi svom čuvaru i lagano poentira. U sljedećem nastupu prijestup Duvnjaka. Žvižej smanjuje. I Buntić se upisuje u listu strijelaca. Slovenci su promašili sedmerac.

Službeni spiker mora hrabriti gledatelje na navijanje. To je svakako neočekivana situaciju Splitu. Vjerojatno se navijači čuvaju za SP.

16:12 Špiler je probio Losertovu mrežu jakim šutem s dvet metara. Hrvatin vraća na tri razlike. Čupić zabija i iz igre.

14:11 Miha Žvižej nam zabija kao od šale. Pala je malo koncentracija u obrani. Tonči Valčić zabija s pozicije desnog vanjskog. Vori zabija i zarađuje 2 minute Slovenaca.

U 21. minuti vodimo dva razlike. Slovenci protestiraju zbog jednog nedosuđenog prekršaja te su zatražili minutu odmora.

10:9 Odlični Losert je skinuo dvije prilike Slovenaca zaredom. Špiler je u kontri nokautirao Vorija i dobio dvije minute, makar se publika probudila. Valčić zabija i opet vodimo.

9:9 Slovenci vode. Losert skida jedan šut s krila, no nismo realizirali kontru. Vori je izborio sedmerac, Čupić se vraća na izvođenje i zabija za izjednačenje

8:8 Slovenci vode. Zrnić promašuje sedmerac tj. Rezar mu je obranio. Ipak, Zrna zabija iz kontre.

Postava u napadu je Vori na crti, Balić na srednjem, Metličić desni vanjski, Lacković lijevi vanjski, Hrvatin na lijevom krilu te Zrnić na desnom. U obrani uskaču Špoljarić i Tonči Valčić.

7:7 Fenomenalan prolaz Balića za 7:5. Prvi gol jednog splitskog igrača u novoj dvorani. Alilović prima gol od Zormana, a onda i od Žvižeja iz kontre.

6:5 - Još jedan pogodak Lackovića u 9. minuti za 5:4. Bilbija smanjuje na 5:5, no Lac zabija i treći.

4:3 - Prekrasan gol Lackovića.

3:2 - Prvo vodstvo Hrvatske. Čupić zabija iz sedmerca.

Torcida počinje opravdavati besplatne karte. 'Marjane, Marjane' odjekuje akustičnom arenom.

2:2 - Zrnić smanjio, Vori uzjednačio iz kontre

0:2 - Slovenci vode na početku susreta

Prvi gol u povijesti Spaladium arene postigli su Slovenci. Ivano Balić iznenađujuće je ušao u igru u napadi.

U sastavu su Balić, koji vjerojatno neće ulaziti u igru, te kapetan Metličić koji je bio lakše ozlijeđen.