Francuzi su poraženi od Južne Afrike kojoj pobjeda od 2:1 nije bila dovoljna za prolaz.

Urugvajci su pobjedom 1-0 u u Rustenburgu osvojili prvo mjesto u skupini A, ali na kraju utakmice su bili sretni i Meksikanci budući da je Južnoafrička Republika u Bloemfonteinu svladala Francusku samo s 2-1, što joj, zbog slabije gol-razlike, nije bilo dovoljno za drugo mjesto.

Iako se uoči dvoboja dviju američkih reprezentacija uglavnom pričalo o mogućoj namještaljki, budući da bi remi obje reprezentacije odveo u drugi krug, Urugvaj i Meksiko su se istaknuli fair-playom. Igrali su bez kalkulacija, posebno Urugvaj koji je od prve minute bio bolja momčad.

Veliku je priliku u šestoj minuti propustio Luis Suarez koji je sam izbio pred meksičkog vratara Fernanda Musleru, ali je lopta otišla pored vratnice. Imali su nakon toga prilike i Mauricio Victorino i Alvaro Pereira, ali i meksički veznjak Andres Guardado koji je s više od 25 metara uzdrmao gredu. No, Urugvajci su ipak uspjeli okruniti bolju igru u 43. minuti. Edinson Cavani je došao do prostora na desnoj strani i nabacio na drugu vratnicu gdje je loptu glavom u mrežu smjestio Suarez.

Meksikanci, uplašeni da bi mogli ispasti, krenuli su u nastavak malo odlučnije, najbolju je priliku u 64. minuti imao Francisco Rodriguez, ali put do mreže igrači Javiera Aguirrea nisu uspjeli pronaći. No, zahvaljujući razvoju situacije u drugoj utakmici ipak su mogli odahnuti. Uhvatili su osminu finala gdje će ih, po svemu sudeći, dočekati Maradonina Argentina.

A u Johannesburgu su gledatelji vidjeli konačni raspad kaotičnih Francuza koji su posljednjih dana sočnim međusobnim uvredama, svađama, bojkotima treninga i sličnim ekshibicijama zabavljali svjetsku javnost. Tome je napokon došao kraj, "tricolori" su natjecanja završili samo s jednim bodom, osvojenim u uvodnoj utakmici protiv Urugvaja.

Bongani Khumalo je u 20. minuti udarcem glavom nakon kornera doveo JAR u vodstvo, a samo šest minuta kasnije su francuska kola još brže krenula nizbrdo. Yoann Gourcuff je u jednom skoku u suparničkom šesnaestercu laktom pogodio Siphiwea Tshabalalu u glavu. Nije se radilo o posebno jakom udarcu, ali sudac je Bordeauxovom nogometašu pokazao izravni crveni karton. Domaćini su u tom trenutku krenuli na sve ili ništa, svjesni da im treba uvjerljiva pobjeda.

Pogledajte sažetak utakmice

I u 37. minuti su uspjeli doći do drugog pogotka, nakon pogreške Gaëla Clichyja, loptu je u gol smjestio Katlego Mphela. Vidjela se u tim trenucima sva nemoć Francuza koji su se u samo četiri godine iz svjetskih doprvaka pretvorili u momčad protiv koje slabašna Južna Afrika nabija gol-razliku.

Francuski izbornik Raymond Domenech je, inače, napravio čak šest izmjena u početnoj postavi u odnosu na prošlu utakmicu protiv Meksika, a iz momčadi je izostavio i dosadašnjeg kapetana Patricea Evru. Takva kaotična Francuska uspjela se na odmoru koliko-toliko sabrati, čak je preko Florenta Maloude u 70. minuti i smanjila rezultat, ali njezini će navijači teško zaboraviti sramotu koju su im priuštili njihovi nogometaši posljednjih dana.

Spomenimo da je Južna Afrika, koja je bezuspješno pokušala doći do uvjerljivije pobjede, postala prvi domaćin u povijesti svjetskih smotri koja je ispala već nakon prvoga kruga, a i Francuska je prvi doprvak nakon 36 godina koji je ovako rano završio natjecanje.

Svjetsko nogometno prvenstvo, 3. kolo, skupina A:

Urugvaj - Meksiko 1-0 (Suarez 43)

JAR – Francuska 2-1 (Khumalo 20, Mphela 37 / Malouda 70)

Redoslijed: 1. Urugvaj 7 bodova (gol-razlika 4-0), 2. Meksiko 4 (3-2), 3. JAR 4 (3-5), 4. Francuska 1 (1-4)