Nizozemci su došli i do druge pobjede u isto toliko nastupa na SP-u u Južnoj Africi. Na stadionu u Durbanu 'Oranje' je s 1-0 bilo bolje od Japana...

Ponovno je to bila izvedba Nizozemaca koja nije previše oduševila, ali ostaje činjenica da Nizozemci, uz Argentinu, zasad jedini imaju maksimalan učinak na SP-u. Uz to, niz nepobjedivosti 'tulipana' se produžio na 21 utakmicu.

Malo se toga može izdvojiti iz prvoga poluvremena u kojem je Nizozemska imala inicijativu, ali nije napravila zapravo ništa konkretno. Izbornik Bert van Marwijk ipak je tijekom odmora uspio probuditi svoje igrače koji su u nastavak ušli znatno odlučniji.

Već se u prvih pet minuta u dvije solidne prilike našao Robin van Persie, ali je oba puta pucao slabo, najprije glavom, a potom i lijevom nogom. No, što nije uspjelo Arsenalovom napadaču, pošlo je za rukom sjajnom Interovom veznjaku Wesleyju Sneijderu u 53. minuti. Van Persie mu je poslao povratnu loptu na otprilike 17 metara, Sneijder je snažno opalio, japanski vratar Eiji Kawashima je uspio dirati loptu, ali se ona od njegovih ruku odbila u mrežu. Bio je to 15. Sneijderov pogodak u reprezentativnom dresu.

Pogledajte sažetak utakmice

Malo su se nakon pogotka trgnuli i Japanci, odigrali su nekoliko solidnih akcija, čak su utakmicu završili i s više udaraca prema golu (10-9), ali ne i unutar okvira (5-3 za Nizozemce).

Najviše je vatre zapravo bilo u posljednjih pet minuta. Najprije je Ibrahim Affelay dvaput sam išao na Kawashimu, ali je oba puta pucao prilično slabo, pa je japanski golman izlazio kao pobjednik iz dvoboja. U posljednjoj je minuti Nizozemska, koja je ponovno igrala bez Arjena Robbena, umalo ostala bez pobjede nakon što se Shinji Okazaki iznenađujuće sam stvorio pred Maartenom Stekelenburgom, ali je pucao iznad grede.

U nastavku dana u ovoj skupini igraju još i Kamerun i Danska ,reprezentacije koje su u 1. kolu ubilježile poraz. U slučaju remija ili pobjede Danske, Nizozemci bi već danas osigurali plasman u osminu finala.