Sjeverna Koreja: Mogu li 'crveni' zagorčati život favoritima?

Bilo bi pravo čudo kada bi Sjeverna Koreja uspjela proći 'skupinu smrti'…

Sjeverni Korejci će svakako biti autsajderi u skupini s Brazilom, Portugalom i Obalom Bjelokosti, no s obzirom na klišej 'da danas svi igraju nogomet' ne treba otpisati ni igrače iz ove zatvorene, komunističke zemlje, koja je već jednom u prošlosti pokazala kako se ruše favoriti.

S. Koreja na SP: Jedan nastup vrijedan divljenja

U Englesko 1966. Korejci su u četvrtfinalu vodili protiv Portugala 3:0, ali su na kraju poraženi 5:3!

U Engleskoj 1966. godine Sjeverna Koreja je upisala svoj jedini nastup na SP. No, baš kao i danas i na tom turniru se pojavila kao veliki autsajder, a postala najveće iznenađenje prvenstva. Naime, već u prvoj utakmici u skupini svladali su Italiju 1:0, u nastavku su remizirali s Čileom 1:1, te su poraženi u utakmici za prvo mjesto od Sovjetskog saveza 3:0. Kao drugoplasirani su u četvrtfinalu naletjeli na Portugal predvođen Eusebiom. No, do 25. minute Sjeverna Koreja je vodila sa čak 3:0, no Eusebio je do poluvremena smanjio na 3:2, te s još dva gola u nastavku (ukupno četiri) preokrenuo rezultat na 4:3. Konačnih 5:3 postavio je Augusto u 80. minuti.

Put do Južne Afrike: Slavlje u zadnjem kolu

Korejanci su u prvom krugu kvalifikacija izbacili Mongoliju gostujućom 4:1, te domaćom 5:1 pobjedom. U sljedećoj rundi Sjeverna Koreja se lako obračunala s Jordanom i Turkmenistanom, te je dvaput remizirala s Južnom Korejom dovoljno za ulazak u završni krug kvalifikacija. Tamo je zauzela drugo mjesto iza Južne Koreje, a ispred Irana, Saudijske Arabije i Ujedinjenih arapskih emirata. U posljednjem kolu nisu smjeli izgubiti od Saudijske Arabije u gostima, i to im je uspjelo, završilo je 1:1 te su se zbog bolje gol razlike plasirali kao drugoplasirani na SP.

Glavna uzdanica: Hong Yong-Jo

Kapetan Sjeverne Koreje Hong Yong-Jo jedini je igrač koji igra u nekoj od jačih svjetskih liga, na poziciji veznog igrača igra u ruskom Rostovu. Zanimljivo Hong je jednu sezonu igrao i u srpskoj Bežaniji. Većina reprezentativaca igra u domaćim klubovima što nije ni čudno s obzirom da rijetko koji dobije dozvolu za prelazak granice.

Prognoza: Ispadanje u skupini

Pored Brazila, Portugala i Obale Bjelokosti Sjeverna Koreja teško ima što tražiti. No, kakvu takvu nadu im daje SP 1966. kada su na Prvenstvo došli u identičnoj ulozi. No, s obzirom na čudljivost afričkih momčadi, kao i Portugala koji nije mogao pobijediti Zelenortske otoke Sjeverna Koreja možda nekome i otkine bodove. Na pripremama u Austriji primjerice odigrali su 2:2 s Grčkom. Zanimljivo, njihova nacionalna TV neće prenositi utakmice, davat će snimke samo u slučaju ako reprezentacija pobijedi!