'Elf' ide na Englesku, 'Socceroosi' šokirali Srbiju!

Nogometaši Njemačke i Gane izborili su nastup u nokaut-fazi natjecanja na SP-u iz skupine D. Kući se vraćaju Australci i Srbi...

Na stadionu Soccer City u Johannesburgu Njemačka je u ne naročito uvjerljivoj predstavi pobijedila Gance 1-0, dok je Australija u Nelspruitu nadigrala Srbiju 2-1. Ta pobjeda igračima Pima Verbeeka, međutim, nije ništa donijela. Odvela je u nastavak natjecanja reprezentacije iz johanesburškog dvoboja.

Bila je to inače Australcima druga pobjeda ikad na Svjetskim prvenstvima nakon slavlja (3-1) protiv Japana u Njemačkoj prije četiri godine.

Nijemci su s Gancima igrali izjednačenu utakmicu u Johannesburgu, s priličnim brojem prilika na objema stranama. Gol odluke zabio je ljevonogi veznjak Mesut Özil u 60. minuti, pogodivši izvan 16-erca sjajnim udarcem punom nogom suprotne rašlje ganskog golmana Kingsona.

>> VIDEO: Engleska u osmini finala, Slovenija ispala u 91. minuti!

Igrači Joachima Löwa na kraju su u grču uspjeli doći do druge pobjede i izboriti, kao prvoplasirana momčad skupine D, dvoboj protiv Engleza u nedjelju, 27. lipnja. Veliki će se derbi igrati u Bloemfonteinu s početkom u 16 sati.

Dan ranije, u subotu navečer, Gana će se za četvrtfinale boriti protiv Sjedinjenih Država u Rustenburgu. Nogometaši srbijanskog trenera Milovana Rajevca tako su uspjeli izboriti drugi krug natjecanja u Južnoj Africi kao jedina afrička reprezentacija, osvjetlavši tako obraz kontinentu na kojem se igra Mundijal. Ganci su također drugi put, i to zaredom, izborili nastup u osmini finala. Igrali su među 16 najboljih također i u Njemačkoj prije četiri godine. Samo je još Nigeriji od afričkih zemlja, 1994. godine u SAD-u i 1998. u Francuskoj, uspjelo u dva se navrata navrata plasirati u drugi krug.

U Nelspruitu je također igrana ravnopravna utakmica u kojoj su se Australci pokazali konkretnijima, hrabrijima i fizički pripremljenijima. Iako su igrači Radomira Antića bolje krenuli u utakmicu, sjajnim prilikama Miloša Krasića u 12. i Branislava Ivanovića u 23. minuti, Australci su u nastavku došli do izražaja. Evertonov Tim Cahill zabio je glavom za 1-0 vodstvo Australaca u 69. minuti, da bi na 2-0 samo četiri minute kasnije povisio 26-godišnji veznjak nizozemskog AZ Alkmaara Brett Holman, zabivši svoj već drugi od australska tri gola na Svjetskom prvenstvu. Prihvatio je veznjak loptu oko središta igrališta, krenuo prema suparničkom 16-ercu te opalio s udaljenosti od gotovo 30 metara savladavši topovskom 'žabicom' Vladimira Stojkovića.