Reprezentacija Meksika poigrala se s jalovom Francuskom u drugom kolu skupine A u Polokwaneu i pobijedila s 2-0...

Meksikanci su se ovim trijumfom na prvome mjestu ljestvice bodovno izjednačili s Urugvajcima, protiv kojih igraju u posljednjem kolu. Pomirljivi remi u tom dvoboju dvjema će momčadima iz Latinske Amerike omogućiti plasman u polufinale. Sraz Francuza i domaćina Južnoafrikanaca (obje momčadi imaju po jedan bod) u tom će slučaju postati nevažan.

Igrači Javiera Aguirrea slomili su otpor Francuza u drugom poluvremenu, iako su bolji, konkretniji i spretniji bili tijekom cijelog dvoboja. Ključni se trenutak meča odigrao u 64. minuti nakon duplog pasa Javiera Hernandeza i Rafaela Marqueza. Novi napadač Manchester Uniteda za nijansu je izbjegao zaleđe (s izlaskom je zakasnio Abidal), došao sam pred Huga Llorisa, predriblao ga i poslao loptu u praznu mrežu.

Hernandez je inače u 55. minuti zamijenio Suareza, a devet minuta kasnije zabio 2100. pogodak u povijesti Svjetskih prvenstava.

U 78. je minuti Pablo Barrera, 23-godišnji igrač meksičkog UNAM Pumasa, ušao u kazneni prostor s desne strane, s klizećim je startom ispred njega zakasnio Abidal, te prouzročio kazneni udarac koji je realizirao 37-godišnji veteran Cuauhtemoc Blanco, još jedan rezervist.

Blanco je tako postao prvi Meksikanac u povijesti koji je zabio najmanje jedan gol na tri različita Mundijala (ranije 1998. i 2002. godine).

Eric Abidal pokupio je pak ulogu francuskog tragičara. S obzirom na činjenicu da u momčadi Raymonda Domenecha nije bilo niti jednoga raspoloženog igrača, hitronogom braniču Barcelone zapravo se nema ništa naročito za prigovoriti.

Francuzi su tako nadomak ponavljanju neslavnog postignuća iz Japana i Koreje prije osam godina, kada su ispali također u skupini ne zabivši niti gola. Imaju još priliku, makar utješno, pobijediti domaćina, Južnoafričku Republiku.