Cristiano Ronaldo napokon je uspio razbiti golgetersko 'prokletstvo'.

Pobjedom nad Sjevernom Korejom od 7:0 Portugal je praktički osigurao osminu finala, jer sada ima za čak devet pogodaka bolju gol-razliku od Obale Bjelokosti i teško je vjerovati da će se u zadnjem kolu situacija tako rasplesti da ostanu bez drugog mjesta u skupini.

Osim što je ostvario svoju najuvjerljiviju pobjedu u povijesti svjetskih prvenstava, nadmašivši trijumf nad Poljskom 2002. (4-0), Portugal je produžio svoj niz nepobjedivosti na 18 utakmica. Zadnji ga je uspio pobijediti upravo njegov sljedeći suparnik Brazil, još u studenome 2008. Ujedno, i najskuplji nogometaš današnjice Cristiano Ronaldo je napokon prekinuo 16 mjeseci dugo razdoblje bez pogotka u reprezentativnom dresu.

Nakon prvih 45 minuta utakmice na stadionu Green Point u Cape Townu ništa nije davalo naslutiti da ćemo vidjeti pravi debakl Sjevernokorejaca. Azijska je momčad ponovno bila prilično čvrsta u obrani, a nekoliko je puta čak i zaprijetila u napadu. No, u 29. minuti je Tiago sjajno gurnu loptu kroz suparničku obranu, Raul Meiereles je pravovremeno utrčao i lakoćom svladao Ri Myong Guka.

Pogledajte sažetak utakmice

A nakon što je Simao u 53. minuti progurao loptu kroz noge sjevernokorejskom vrataru, azijska se reprezentacija potpuno raspala i do kraja utakmice izgledala kao grogirani boksač. Najviše su Portugalci napadali preko lijeve strane s koje su do kraja stigle asistencije za gotovo sve pogotke.

Pogađali su Hugo Almeida, pa Tiago, Liedson, a onda napokon u 87. minuti i Ronaldo koji je cijelo vrijeme razigravao suigrače, ali nije uspijevao smjestiti loptu u mrežu. Priču je svojim drugim pogotkom zaključio Tiago za ukupno jubilarnu desetu pobjedu s najmanje sedam golova razlike u povijesti svjetskih prvenstava.

Svjetsko nogometno prvenstvo, skupina G, 2. kolo:

Portugal – Sjeverna Koreja 7-0 (Meiereles 29, Simao 53, Almeida 56, Tiago 60, 89, Liedson 81, Ronaldo 87)

Brazil – Obala Bjelokosti 3-1 (Fabiano 25, 51, Elano 62 / Drogba 79)

Redoslijed: 1. Brazil 6, 2. Portugal 4, 3. Obala Bjelokosti 1, 4. Sjeverna Koreja 0