Kvalifikacije za SP: Rumunjska šokirala Rusiju!

Rumunjska muška rukometna reprezentacija priredila je senzaciju pobijedivši u Čehovu domaću Rusiju s 37-32 u uzvratnoj kvalifikacijskoj utakmici za Svjetsko prvenstvo u Švedskoj, koje se igra u siječnju sljedeće godine...

Malo tko kladio bi se na prolaz Rumunja, nakon što ih je Rusija u prvom susretu dobila na njihovom parketu s 32-28. No, Rumunji su nakon prvog poluvremena u Čehovu s vodstvom 16-13 nagovijestili veliki preokret, a do kraja su ga potvrdili s ukupnom pobjedom 37-32.

Uz Rumunjsku, u subotu je plasman na Svjetsko prvenstvo osigurala i reprezentacija Srbije, koja je u Plzenu izgubila od Češke s 25-22, ali je u proj utakmici u Nišu slavila s četiri gola razlike, 27-23.

U dvoboju u Plzenu, Srbi su nakon prvog poluvremena vodili s 11-10, a u nastavku su Česi preuzeli vodstvo, ali na kraju ipak nisu pobijedili s dovoljnom razlikom. Filip Jicha zabio je za Češku 12 golova, a u Srbiji su najbolji strijelci bili Marko Vujin i Momir Rnić sa po četiri pogotka.

U nedjelju je na rasporedu još sedam uzvratnih utakmica europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, koje će se održati od 13. do 30. siječnja sljedeće godine u Švedskoj.

Zasad je poznato 13 od ukupno 24 sudionika tog prvenstva. To su Francuska kao branitelj naslova svjetskog prvaka, Švedska kao domaćin, Poljska, Island i Hrvatska koji su to pravo izborili na Europskom prvenstvu ove godine u Austriji, Japan, Koreja i Bahrain koji su plasman izborili na azijskim kvalifikacijama u veljači, te Egipat, Tunis i Alžir, selekcije koje su u isto vrijeme bile uspješne na afričkim kvalifikacijama. U subotu su im se pridružile Rumunjska i Srbija.

U nedjelju će biti poznato još sedam europskih sudionika Svjetskog prvenstva, a od 22. do 26. lipnja su u Čileu na rasporedu i panameričke kvalifikacije. Nakon njih ćemo znati sva 24 sudionika Svjetskog prvenstva.

Ždrijeb za skupine Svjetskog prvenstva bit će izvučen 9. srpnja u Götheborgu.