Koren zabio za povijesnu pobjedu Slovenije!

Slovenska nogometna reprezentacija ostvarila je prvu pobjedu u povijesti na svjetskim nogometnim prvenstvima. U 1. kolu skupine C na SP-u u Južnoj Africi naši su susjedi svladali Alžir s 1-0... P

Gledatelji na stadionu Peter Mokaba u Polokwaneu vidjeli su vjerojatno najslabiju utakmicu u dosadašnjem dijelu svjetske smotre u Južnoafričkoj Republici. No, malo je to važno za izabranike Matjaža Keka koji su preuzeli vodeće mjesto u skupini C i stvorili si početni kapital u nastojanju da uhvate drugi krug natjecanja.

Ključni se trenutak utakmice dogodio u 79. minuti, a Englezi se mogu tješiti da više nisu jedini koji su primili pogodak nakon teške pogreške vratara. Alžirski čuvar mreže Faouzi Chaouchi nije uspio ukrotiti ne odveć jaki udarac slovenskog kapetana Roberta Korena s otprilike 17 metara. Lopta se pred Chaouchijem odbila od trave i prošla mu pokraj ruku u mrežu.

Veliku je uslugu Slovencima šest minuta ranije napravio Abdelkader Ghezzal koji je zbog drugog žutog kartona morao napustiti igru. Da priča bude zanimljivija, napadač Siene je u igru ušao u 58. minuti, već minutu kasnije je zbog prekršaja dobio prvi žuti karton, da bi potom potpuno nepromišljeno igrao rukom i ostavio suigrače na cjedilu.

Ipak, i u takvoj su situaciji Alžirci, za koje je navijao legendarni Zinedine Zidane, prvi došli do velike prilike, nakon što je u 77. minuti Karim Ziani iskoristio pogrešku slovenske obrane i sam krenuo prema vrataru Samiru Handanoviču, no dao si je prejak for i prilika je otišla u nepovrat.

U prvom poluvremenu nije bilo puno prilika, treba spomenuti tek udarac Rafika Hallichea u 36. minuti glavom pored gola, kao i dobar udarac Valtera Birse sedam minuta kasnije. Gađao je s 20-ak metara pod gredu, no Chaouchi je obranio.

Slovenija u 2. kolu, 18. lipnja, igra protiv SAD-a, dok će se Alžir isti dan suprotstaviti Englezima.