'FIFA velikima dopušta sve, malima ništa!'

Nakon eliminacije australske reprezentacije sa Svjetskog prvenstva, ponajveća zvijezda 'Klokana' Harry Kewell i dalje širi glas o uroti i teoriji zavjere protiv njegove selekcije...

'Male momčadi, kao što je Australija, kažnjavaju se za situacije u kojima se većima od nas gleda kroz prste. Rekli su nam da igramo pošteno i korektno na ovom prvenstvu, mislim da i jesmo. Nemam ništa protiv velikih momčadi, ali njima je dopušteno puno više nego nama zbog toga tko su i što su,' ogorčen je 31-godišnji Kewell, krilni napadač turskog Galatasaraya, koji je na cijelom prvenstvu odigrao samo 24 minute.

Nisam namjerno igrao rukom, sigurno nisam! Rosetti mi je ubio san na Svjetskom prvenstvu

Igrač koji je u karijeri toliko često imao problema s ozljedama, nije uoči Mundijala igrao od travnja. Propustio je stoga i prvi dvoboj Australije u D skupini, dvoboj u kojem je njegovu vrstu deklasirala Njemačka s 4-0. U toj utakmici je Tim Cahhil, važna karika Australaca, tijekom drugog poluvremena zaradio crveni karton zbog starta na Bastianu Schweinsteigeru. Navodno je čak i Schweinsteiger priznao da to nije bio start za crveni karton.

Australci su nakon toga odigrali 1-1 protiv Gane, a u tom dvoboju je Kewell dobio crveni karton u 24. minuti zbog igranja rukom u svom kaznenom prostoru. Australija je u tom trenutku vodila s 1-0, a talijanski sudac Roberto Rosetti je dosudio jedanaesterac za Ganu i crveni karton Kewellu nakon što je rukom zaustavio udarac Jonathana Mensaha s ruba kaznenog prostora. Asamoah Gyan je iz penala postavio konačnih 1-1.

'Lopta je možda i udarila u moju ruku, ali to sasvim sigurno nije bila moja namjera! Pa nisam imao kamo pomaknuti ruku u toj situaciji. Nisam namjerno igrao rukom, sigurno nisam! Rosetti mi je ubio san na Svjetskom prvenstvu,' govorio je 'Harry Potter', kako Kewella od milja zovu u Galatasarayu.

U obrazloženju svoje teorije, Kewell je naveo još jedan primjer. Osvrnuo se na treću utakmicu Australije u skupini i pobjedu protiv Srbije 2-1, koja Australcima ipak nije bila dovoljna za plasman u osminu finala.

'Miloš Krasić se u našem kaznenom prostoru bacio i pokušao odglumiti penal. Nama su rekli da je simuliranje penala – žuti karton. Zašto ga Krasić onda nije i dobio? Ništa protiv njega osobno, ali, pokušao je svojoj reprezentaciji iznuditi kazneni udarac, a ostao je nekažnjen,' zaključio je Kewell.