Engleska se spasila od totalne katastrofe pobijedivši Sloveniju s 1-0...

Engleska je na Nelson Mandela stadionu u Port Elizabethu s minimalnih 1-0 slavila protiv Slovenije i ostvarila premijernu pobjedu na Mundijalu na afričkom tlu, dok su u drugoj utakmici skupine C Sjedinjene Američke Države s identičnih 1-0 na Loftus Versfeld stadionu u Pretoriji svladale Alžirce.

Obje utakmice ponudile su rezultatsku neizvjesnost i dramatičnost do posljednjih trenutaka, iako valja reći da je posebice dramatično bilo u Pretoriji gdje je Amerikancima pobjedu donio Landon Donovan golom u prvoj minuti sudačke nadoknade i time automatski i plasman u drugi krug natjecanja nauštrb Slovenije.

Engleska je slavila golom Tottenhamovog napadača Jermainea Defoea iz 23. minute. Povukao je po desnoj strani James Milner i sjajno ubacio u kazneni prostor, gdje je Defoe s ruba peterca ravno posred gola probio slovenskog vratara Samira Handanoviča.

>> Kakva ludnica: Donovan spasio SAD u zadnjoj minuti!

Pogledajte sažetak utakmice

Valja reći da je Engleska bila bolja momčad tijekom utakmice, da je imala više prilika (promašivali su Defoe, Frank Lampard i Steven Gerrard), da je Wayne Rooney pogodio vratnicu (58. minuta), ali i dodati da su Slovenci imali i svojih šansi. Posebice tu valja istaknuti prilike iz 68. minute kada su udarce Milivoja Novakoviča i Valtera Birse iz kaznenog prostora uspjeli u posljednji trenutak blokirati John Terry, odnosno Glen Johnson.

Po završetku utakmice u Port Elizabethu i poraza od Engleza, Slovenci su u tom trenutku bili u drugom krugu, ali tada je iz Pretorije stigla vijest da je Donovan zabio u sudačkoj nadoknadi za slavlje Amerikanaca nad Alžircima.

Unatoč jednakom broju bodova (5) i gol-razlici (+1), Amerikanci su postigli više golova od Engleza (4-2) i stoga su bolje pozicionirani.