Afrika slavi: Gana svladala SAD u produžetku!

Jedina preostala afrička momčad uspjela se plasirati u četvrtfinale SP-a.

Ganski nogometaši svladali su nakon produžetaka u Rustenburgu SAD s 2:1 i tako plasmanom u četvrtfinale spasili čast afričkog nogometa. Gana je po prvi puta u povijesti u četvrtfinalu SP-a gdje će igrati s Urugvajem, a do tog uspjeha su došli sjajnim pogotkom Asamoaha Gyana u 93. minuti. Afrikanci su bolji puno bolji u prvom poluvremenu, ali su u drugom Amerikanci mogli osigurati prolaz među osam najboljih jer su propustili niz prilika, a nakraju primili zgoditak iz protupanada već u trećoj minuti produžetka.

Ganci su poveli iz protunapada već u 6. minuti, kada je igrač Portmoutha Kevin Prince Boateng iskoristio nepažnju cijele obrane i preciznim udarcem pogodio vrata. Amerikanci nisu nalazili odgovor na čvrstu igru Ganaca u prvom dijelu, koje je gotovo prošlo bez prilika. Tek je u 35. minuti Findley izbio sam ispred vratara Kingsona koji brani njegov udarac nogom, a u navlas identičnoj šansi našao se dvije minute kasnije Asamoah, no i Howard je oprezan.

Amerikanci su u drugom poluvremenu odlučili napasti i već u 47. minuti novoušli Benny Feilhaber je iz izgledne prilike pogodio Kingsona. U 60. minuti se Amerikancima napadačka orijentacija isplatila, Dempseya je u kaznenom prostoru srušio Jonathan Mensah, a Landon Donovan je uz pomoć vratnice izjednačio. Momčad SAD-a imala je dokraja regularnog dijela čak dvije "meč-lopte" - u 76. minuti je Bradleyev udarac obranio Kingson, a u 80. je Jozy Altidore propustio najveću priliku u dvobojum, no njegov udarac je otišao pokraj vratnice.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme Asamoah Gyan je primio loptu između dvojice Amerikanaca i razornim udarcem odveo Ganu u četvrtfinale. Amerikanci više nisu imali snage za preokret, a ganski izbornik Milovan Rajevac uveo je u igru iskusne Appiaha i Muntaria, koji su znali sačuvati loptu.

Gana je ponovila uspjeh Kameruna (1990) i Senegala (2002) kao jedinih afričkih reprezentacija koje su igrale u četvrtfinalu SP-a. "Crne zvijezde" su lani osvojile Svjetsko prvenstvo U-20, ove godine su igrali finale Afričkog kupa nacija, a Gancima se očito isplatilo uvođenje mladih igrača u sastav, u kojem zbog ozljede nema ni njihove najveće zvijezde Michaela Essiena.

Gana će u četvrtfinalu igrati protiv Urugvaja koji je danas izbacio Južnu Koreju, bilo je 2:1. (I.K./Hina)