Hrvatska slomila Rusiju u dramatičnoj završnici!

Pobjedom nad Rusijom 30:28 Hrvatska je završila kao prva u skupini, a što je još važnije prenosi 4 boda u drugi krug.

Hrvatska je nastavila sa stopostotnm učinkom na ovom EP. U trećoj utakmici Kauboji su svladali Rusiju 30:28 i tako u drugi krug prenijeli 4 boda. Kao i puno puta dosad do pobjede smo došli nakon dramatične završnice.

Početak utakmice obilježila je igra gol za gol. Osjetniju prednost radimo u 20. minuti kada prvi put odlazimo na tri razlike (13:10). No Rusi su odmah odgovorili serijom 3-0 i izjednačili. Iako smo u prvom poluvremenu izgledali vidno kvalitetniji na poluvrijeme smo otišli s tek pogotkom razlike (17:16).

Nastavak je donio pad u našoj igri, Igropulo nas je redovito bušio iz sedmeraca ali i iz igre. Pri rezultatu 21:21 Alilović je prvi put skinuo sedmerac Igropulu (nakon što je prethodno Rus gađao 7/7), i činilo se da bi Hrvatska konačno mogla prelomiti susret. No, dogodilo se suprotno Rusi odlaze na tri razlike (24:21) 15 minuta prije kraja. No, naši najbolji pojedinci večeras Štrlek i Čupić nakon toga su kombinirano zabili pet pogodaka i vratili Hrvatskoj prednost deset minuta prije kraja (27:26).

Nakon toga uslijedila je igra gol za gol a vrata za pobjedu otključao je Vuković sjajnim pogotkom za 29:28 minutu i pol prije kraja. Rusi nisu uspjeli zabiti u sljedećem napadu, te smo do kraja iskusno čuvali loptu, a onda preko Duvnjaka i izborili sedmerac kojeg je realizirao Čupić za konačnih 30:28.

Do trijumfa su nas vodili prije svega nepogrešivi mladi Manuel Štrlek (7/7) i Ivan Čupić (8/11), koji su zajedno zabili 15 golova. Kod Rusa svakako treba istaknuti Igropula koji je zabio čak 12 pogodaka, od čega 7 iz sedmeraca.

Zanimljivo, Hrvatska se dosad pet puta sastajala s Rusima na EP, i ovo nam je tek prva pobjeda. Jednom smo uspjeli remizirati, a četiri puta smo izgubili.

Hrvatska će u drugi krug prenijeti 4 boda, Rusi nijedan jer je Norveška pobijedila Ukrajinu. U drugom krugu pridružit će nam se Island kao pobjednik skupine B, te Danska i Austrija. U novoformiranoj skupini I Hrvatska ulazi kao vodeća s bodom više od Islanda. Hrvatska je i jedina reprezentacija koja je zasad upisala sve pobjede na EP, te ujedno jedina prenijela 4 boda u drugi krug.

Novoformirana skupina I:

1. Hrvatska 4, 2. Island 3, 3. Norveška 2, 4. Danska 2, 5. Austrija 1, 6. Rusija 0.

Tablice i rezultate prvog kruga Europskog prvenstva u Austriji pogledajte OVDJE.

30:28 (Kraj)- Duvnjak je izborio sedmerac, vrijeme je isteklo, a Čupić zabio za konačnih 2 razlike i pobjedu Hrvatske! Bravo Kauboji.

29:28 - Vuković! Sjajan skok šut Drage Vukovića, zakucao je loptu s 9 metara za naše novo vodstvo. Uspjeli smo se obraniti, 16 sekundi do kraja imamo napad! Lino je zvao time-out.

28:28 - Rusko lijevo krilo Kajnarov zabio je prvi pogodak na utakmici, Rusi imaju još 20 sekundi igrača manje.

28:27 - Sjajna obrana naših, izblokirali smo Ruse, a Duvnjak je nakon kontre zabio za vodstvo naših! Malo više od dvije minute su do kraja.

27:27 - Grams je skinuo Baliću zicer, ali Ivano se iskupio i presjekao loptu Rusima u napadu, uposlio Čupića koji je izborio sedmerac i isključenje ruskog igrača. Nažalost Čupić je nakon 4 uspješna sedmerca, peti promašio.

27:27 - Rusi su prvo izjednačili a nakon toga imali i čist zicer za vodstvo, ali sjajni Alilović obranio je naš gol. Ostale su 4 minute do kraja.

27:26 - Štrlek je sada pokazao da unatoč mladosti nema problema sa zabijanjem u ključnim trenucima, zavrnuo je loptu iza nemoćnog Gramsa, sedmi njegov pogodak.

26:26 - Čupić je ponovno zabio iz sedmerca, za novo izjednačenje.

25:25 - Nakon što ga nije bilo cijelo drugo poluvrijeme Štrlek je sada zabio i drugi pogodak u nizu, i ponovno smo u egalu.

23:24 - Balić je prvo zabio sjajan pogodak trzajem iz mjesta, a nakon toga smo ukrali loptu i iz kontre preko Štrleka došli na -1.

21:24 - Rusi imaju najveću prednost na utakmici, Čipurin s crte zabija za +3 Rusa.

21:23 - Nije dobro, na polovici drugog poluvremena Rusi odlaze na dva razlike.

21:21 - Napokon smo i to dočekali Igropulo nije uspio zabiti sedmerac tek iz osmog puta, obrana Alilovića!

21:21 - Buntić peti put pogađa na utakmici za novo izjednačenje.

20:21 - Kratko je trajalo naše vodstvo, Igropulo zabija sedmi sedmerac...

20:19 - Balić je navukao dvojicu i poslužio Bičanića koji zabija svoj prvi pogodak na ovom EP.

19:19 - Napokon Vori, u prvom poluvremenu uputio je samo jedan šut, neuspješno, sad je napokon zabio.

18:19 - Nakon dugo vremena Rusi vode, Alilović je prethodno sjajno skinuo zicer, ali nije mogao obraniti šut Starika.

18:18 - Hrvatska noćna mora zove se Igropulo. Zabio je sada već šesti sedmerac bez promašaja, 10 golova ukupno.

18:17 - Balić je sada napavio piruetu u zraku i nakon toga zabio, čista petica za umjetnički dojam!

17:17 - Počelo je drugo poluvrijeme, Alilović je sjajno krenuo s dvije obrane, ali Duvnjak nije zabio čist zicer, Igropulo iz sedmerca zabija svoj 9 pogodak.

17:16 (Poluvrijeme) - Unatoč očitoj razlici u kvaliteti na poluvrijeme idemo sa samo jednim pogotkom razlike. Napad odlično funkcionira, ali obrana još nije proradila. Alilović je obranio 3 lopte, Kostigov 2.

17:15 - Vuković je ušao u igru i odmah u prvom napadu zabio, za novih 2 razlike za Kauboje.

16:15 - Igropulo i dalje buši našu mrežu, sada je zabio svoj četvrti sedmerac, ukupno 8 golova.

16:14 - Čupić ponovno zabija iz sedmerca 2/2, ukupno peti gol Čupića, sad je naš najbolji strijelac.

15:13 - Lakše se diše, sjajni Buntić zabio je golčinu iz trka, silovito u svom stilu, imali smo igrača manje.

14:13 - Sjajna akcija za Balića koji prolazi pokraj ruske obrane, i ponovno vraća prednost našima.

13:13 - Pogreške u napadu stajale su nas ruske serije 3-0, Igropulo nam nemilosrdno zabija iz sedmeraca ali i iz igre, već 7 njegovih golova...

13:10 - Hrvatska stalno održava tri razlike sada je s desnog krila sjajno zabio Čupić, njegov četvrti pogodak...

12:9 - Buntić ponovno zabija za +3, i ovaj put visok skok i silovit šut, neobranjivo!

11:8 - Rusi su smanjili na -2, ali Buntić je preko ruskog dvometraša Černoivanova ponovno vratio na tri razlike.

10:7 - Ponovno sjajna obrana Hrvatske, izblokirali smo Ruse, a Čupić iz sedmerca donosi +3!

9:7 - Hrvatska prvi put vodi s 2 razlike. Ne treba ni pitati tko je zabio, Štrlek ponovno iz nemoguće situacije!

8:7 - Štrlek je gotovo iz nemoguće situacije zabio Kostigovu kroz noge, stvarno sjajan pogodak mladog zagrebaša.

7:7 - Rusi su ponovno vodili, ali je Buntić sjajno dodao Štrleku koji zabija svoj drugi pogodak na utakmici.

6:6 - Nismo dugo čekali na izjednačenje, Buntić je odlično ušao u utakmicu.

5:6 - Balilć je odlično provozao rusku obranu i zabio za izjednačenje, ali Rusi brzo uzvraćaju, s desnog krila zabio je Kovalev.

4:5 - Rusi ponovno vode, Dibirov je iz kontre svladao nemoćnog Alilovića.

4:3 - Duvnjak se sam izborio za šut i sa 8 metara silovito pogodio za vodstvo Hrvatske.

3:3 - Sjajno dodavanje Buntića kroz noge iskoristio je Čupić koji s krila smanjuje na jedan razlike, a nakon toga Rusi brze gube loptu i Štrlek iz polukontre izjednačuje.

1:3 - Rastvorcev se digao sa devet metara i zakucao loptu iza leđa Aliloviću.

1:2 - Igropulo je s dva pogotka zaredom doveo Ruse u prvo vodstvo na utakmici.

1:0 - Hrvatska je povela, sedmerac je iskoristio Čupić, Kostigov je bio nemoćan.

Hrvatska će u posljednjem susretu u skupini tražiti pobjedu protiv Rusije koja bi nam donijela prvo mjesto i prenošenje četiri boda u drugi krug. Nakon sjajne predstave protiv Norveške, i malo slabije protiv Ukrajine, uvjereni smo da će Kauboji ponovno odigrati najbolje kad je najpotrebnije. Inače, protiv Rusa smo igrali pet puta na Europskim prvenstvima i nikad nismo pobijedili! Prvi put na ovom EP nastupit će i Blaženko Lacković koji je čini se zaliječio neugodnu ozljedu ruke.

Udarni sastav Hrvatske: Alilović - Štrlek, Duvnjak, Balić, Vori, Kopljar, Čupić.

Klupa: Čarapina, Mataija, Zrnić, Marić, Bičanić, Gojun, Buntić, Musa

Udarni sastav Rusije: Kostigov, Kovaljev, Černoivanov, Dibirov, Ivanov, Rastvorcev, Igropulo.