Wimbledon: Querrey pobijedio odličnog Dodiga

Amerikanac Sam Querrey, 18. nositelj Wimbledona, pobijedio je našeg Ivana Dodiga 6-2, 5-7, 6-3, 7-6(10) u dvoboju 2. kola u All England Clubu...

Hrvatska je, tako, ostala bez posljednjeg predstavnika na ovogodišnjem Wimbledonu, ali Dodig je ostavio odličan dojam. Bio je nadomak ulaska u peti set protiv tenisača koji je prije dva tjedna osvojio Queen's Club na travi i koji na ATP ljestvici zauzima 21. mjesto. Dodig, koji je prvi puta u karijeri prošao kvalifikacije za Wimbledon, a nakon toga lako i 1. kolo protiv Španjolca Oscara Hernandeza, zauzima tek 191. mjesto na svjetskoj rang-ljestvici, ali razlika u plasmanu na terenu broj 1 uopće nije bila toliko izražena u igri. Naprotiv, bilo je vidljivo da Dodigu nedostaje tek iskustvo igranja ovakvih, velikih mečeva. Querrey (22 godine), dakako, ima tog iskustva, iako je tri godine mlađi od našeg tenisača.

Bilo je vidljivo da Dodigu nedostaje tek iskustvo igranja ovakvih, velikih mečeva

Samo u prvom setu je Querrey imao lagani posao, te je osvojio tu dionicu uz dva breaka. U drugom setu se razvila ravnopravna igra, a Dodig je sjajnom igrom u 12. gemu napravio break koji mu je donio i set. U trećem setu je Dodig izgubio servis u trećem gemu, a u šestom je izborio break-priliku, ali je Querrey zabio as. Potom je hrvatski tenisač pokleknuo još jednom na svom početnom udarcu u devetom gemu.

U četvrtom setu je bilo najuzbudljivije. Obojica su sigurno držali servise do tie-breaka, a u njemu je Amerikanac poveo s 4-1, ali je Dodig s nekoliko izvrsnih poena s osnovne crte preokrenuo u vlastitu prednost 6-5. Najveću priliku imao je na drugoj od ukupno četiri set-lopte koje je izborio, ujedno i jedinoj na njegovom servisu. Krenuo je na volej nakon drugog servisa i dobro ga odigrao, ali ga je Amerikanac sjajno prošao na mreži forhend-paralelom iz trka. Dodig je, spašavajući meč-loptu pri rezultatu 11-10 za Querreyja, napravio dvostruku pogrešku, tek četvrtu u meču. Zabio je 14 asova, a Querrey dvostruko više, 28.

Odličnom igrom Dodig se, očito, dopao i brojnom gledateljstvu koje je, u završnici dvoboja, otvoreno stalo na njegovu stranu. Ipak, Querrey je bio čvrst u ključnim trenucima, nije ponudio gotovo ništa 'besplatno' našem predstavniku...

Vrlo uzbudljiv dan u Wimbledonu upotpunio je i Španjolac Rafael Nadal, prvi tenisač svijeta i pobjednik ovog turnira 2008. godine. Talentirani Nizozemac Robin Haase, 151. tenisač svijeta, imao je 2-1 u setovima protiv ljevorukog Španjolca, koji je ipak na vrijeme proigrao i na kraju pobijedio 5-7, 6-2, 3-6, 6-0, 6-3.

U petom setu Nadal nije izgubio niti jedan poen na svom servisu! Ovo mu je bila 13. pobjeda u 16. dvoboju u karijeri u kojem je igrao peti set. Hasseu nije pomoglo niti 28 asova. Nadal ih je zabio samo 5.

U ženskoj konkurenciji oprostila se 19. nositeljica, Ruskinja Svetlana Kuznjecova, ali njezini porazi više nikoga ne mogu iznenaditi, s obzirom na vrlo lošu formu ove godine. Sa 6-4, 2-6, 6-4 svladala ju je naturalizirana Australka Anastasia Rodionova.