Nepobjediv je: Nadal uništio Soderlinga u finalu!

Rafael Nadal na impresivan je način po peti put osvojio Roland Garros i dokazao da je 'Kralj zemlje'...

Kada je u formi, Rafael Nadal nepobjediv je na zemljanoj podlozi. Dokazivao je to posljednjih šest godina, dokazao je to i ove. Nakon trijumfa u Monte Carlu, Rimu i Madridu, Rafa je bez izgubljenog seta stigao do trijumfa i u Roland Garrosu, po peti put u karijeri.

U finalu protiv opasnog Šveđanina Robina Soderlinga 24-godišnji Španjolac odigrao je najbolji meč na turniru. Nevjerojatno se dobro branio, usput pogađao iz nemogućih situacija te tjerao protivnika u pogreške. Soderling je također igrao dobro, na nivou svog meča protiv Federera, no protiv ovakvog Nadala ne može igrati nitko. S 6:4 6:2 6:4 ispratio je Rafa s terena protivnika i tako mu uzvratio za senzacionalni poraz u osmini finala Roland Garrosa prošle godine.

Tijek meča:

U prvom setu Rafael Nadal odigrao je fenomenalno. Vraćao je apsolutno sve, Soderling ga nije mogao probiti iako je silovito tukao lopticu. Kod 2-2 Španjolac je oduzeo servis protivniku, spasio tri 'break' lopte na svoje servise i set priveo kraju rezultatom 6-4.

Na početku drugog seta Soderling je odlično zaigrao, imao četiri 'break' prilike, ali Nadal ih je spasio na nevjerojatan način, vraćajući ono što nitko ne može vratiti. Kod 2-2 Španjolac je pogodio par puta iz nemogućih situacija i oduzeo servis protivniku i to je slomio Soderlinga, koji više nije mogao parirati Nadalu i s 6-2 izgubio je drugi set.

Na početku trećeg seta sve je riješeno. Odmah je Soderling izgubio servis i više se nije mogao izvući. Nadal je čvrsto držao svoj početni udarac i sigurno priveo meč kraju.

Greške plod Nadalove genijalnosti

Statistika nakon meča pokazuje da je Soderling imao ogroman broj pogrešaka u odnosu na protivnika (45-16), no one su bile plod nevjerojatne obrane. Naime, Nadal bi vratio tri-četiri lopte koje ne može vratiti nitko osim njega, a nakon toga Soderling bi ili pogriješio ili odigrao premekano pa bi Rafa poentirao.

Ono što je zapravo najviše dijelilo igrače bila je igra na 'break' prilike. Nadal je iskoristio 4 od 12, Soderling niti jednu od 8. I tu je genijalnost Španjolca došla do izražaja: servirao bi najbolje kad bi bilo najteže, i još se fanatičnije branio.

Nadal je u Parizu osvojio 40. turnir u karijeri, deveti iz Grand Slam serije, peti Roland Garros. Na crvenoj zemlji još je samo Bjorn Borg uspješniji od njega, koji je slavio šest puta u Parizu.

Soderling je pak još jednom dokazao da spada u sam svjetski teniski vrh. Dvije godine zaredom igrao je u finalu Roland Garrosa te je u tom razdoblju pobijedio Federera i Nadala na zemlji, ali i gubio od istih u finalu.

Teniska uzbuđenja idu dalje i to vrlo brzo. Već za dva tjedna počinje Wimbledon, na kojem bi Nadal i Soderling također mogli igrati važnu ulogu...