Đoković: Dodig me natjerao da igram najbolje što znam

Meč Đokovića i Dodiga imao dva suprotna dijela.

Srbin Novak Đoković, bivši pobjednik i treći nositelj Australian Opena, pobijedio je našeg Ivana Dodiga 7-5, 6-7(8), 6-0, 6-2 u 2. kolu prvog Grand Slam turnira sezone u Melbourneu…

Usprkos porazu, Ivan Dodig je pokazao da nije slučajno dogurao do trenutnog 81. mjesta na ATP ljestvici, što mu je i najbolji plasman u karijeri. Dva seta je igrao odličan tenis i ravnopravno je parirao Đokoviću. Uostalom, koliko je u tom razdoblju velikom favoritu iz Srbije posao bio težak, najbolje pokazuje da je prvi set osvojio sa 7-5 nakon 61 minute igre, a drugi je pripao Dodigu u tie-breaku nakon 68 minuta nadmetanja.

Prva dva seta je Dodig odigrao na vrlo visokoj razini, no, nakon toga je dosta pao, te u nastavku meča više nije bio konkurentan Đokoviću, pobjedniku u Melbourne Parku 2008. godine.

Nakon što je u ranoj fazi prvog seta spasio jednu break-loptu, Dodig je u sedmom gemu u izmjeni udaraca propustio realizirati šansu za break. Đoković je u 12. gemu iskoristio drugu set-loptu.

U sedmom gemu drugog seta, Dodig je opet izborio priliku za oduzimanje servisa, imao je dvije vezane break-lopte. No, niti ovoga puta nije uspio dovršiti posao. Đoković je napravio break za 5-3, ali je nakon toga Dodig odmah uzvratio na isti način. O pobjedniku drugog seta odlučivao je tie-break, u kojem je hrvatski tenisač poveo s 4-2, Đoković je okrenuo na 5-4 u svoju korist. Nakon toga su obojica držali svoje servise do rezulata 8-8, kada je Dodig s mini-breakom izborio 3. set-loptu, ali prvu na svom servisu. Koju je i realizirao, nakon što je Đoković u kvalitetnoj izmjeni izbacio bekhend u aut.

No, treći i četvrti set protekli su u potpunoj dominaciji Đokovića, koji je Dodiga ostavio bez gema u trećem setu, a četvrti je dobio sa 6-2.

''Dobra je stvar u ovom meču što je Dodig isprovocirao moju najbolju igru. Bio sam ugrožen, morao sam povući do krajnjih granica i ostati na terenu gotovo 3.5 sata, premda to nisam planirao'', rekao je treći nositelj turnira i treći igrač ATP ljestvice nakon dvoboja s 81. tenisačem svijeta, kojeg je dobio i u drugome njihovu međusobnom ogledu.

''Fizički nisam umoran. Nisam se namučio prije Australian Opena. Igrao sam samo Hopman Cup. Osjećam se dobro na terenu. Protiv Dodiga nisam igrao dobro u prvim dvama setovima. Definitivno to nije bila moja igra. No, zadovoljan sam pokazanim u trećemu i četvrtom setu. Radujem se novom izazovu, dvoboju s Viktorom Troickim.''

Bio je ovo drugi susret ove dvojice tenisača. U prvom je Đoković slavio sa 6-1, 6-4 prije tri godine na dvoranskom turniru u Marseilleu. Dodig je obranio svoj lanjski rezultat u Melbourneu, ali tada je do 2. kola stigao iz kvalifikacija.

Đoković će u 3. kolu igrati protiv sunarodnjaka Viktora Troickog, koji je u četiri seta pobijedio Francuza Nicolasa Mahuta.