AO: Čilić 'sredio' Wawrinku, Karlo slomio Ljubičića!

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u osminu finala Australian Opena pobjedom protiv Wawrinke 4-6,6-4, 6-3,6-3, a pridužimo mu se tamo i Ivo Karlović, trijumfom nad Ljubičićem.

Hrvatska će imati čak dva predstavnika u osmini finala Australian Opena. Marin Čilić i Ivo Karlović predstavljat će našu zemlju u samoj završnici elitnog teniskog turnira u Melbourneu. Godina nije mogla bolje početi...

Nakon teške u pet setova izborene pobjede protiv Bernarda Tomića u 2. kolu, Marina Čilića dočekao je novi veliki izazov: sraz u 3. kolu sa drugim najboljim švicarskim tenisačem, Stanislasom Wawrinkom. Daroviti Federerov nasljednik imao je 4-1 u međusobnim susretima protiv našeg tenisača i jedan je od igrača koji Čiliću ne leži, no kao i u Chennaiju prije nekoliko tjedana Marin je pronašao igru i izbacio Švicarca iz turnira.

Tijek meča:

U prvom setu Čilić je dobro počeo i vršio konstantan pritisak u prvih nekoliko servis gemova na servis Wawinke, no sredinom seta Švicarac se oslobodio pritiska, preuzeo incijativu i kod 5-4 uzeo je servis Međugorcu, a samim time dobio je i prvi set.

U drugom setu Čilić je puno bolje odigrao. Kod rezultata 2-2 oduzeo je servis protivniku, no Wawrinka je ubrzo uzvratio. Ipak, kod 4-4 Marin je ponovo došao do 'breaka' i sigurno odservirao za 1-1 u setovima.

Treći set naš je tenisač fantastično otvorio. Odmah je oduzeo set protivniku, uz puno muke potvrdio 'break', ali kasnije je sve išlo glatko, još jednom je oduzeo servis Wawrinki i s 6-3 došao do velike prednosti.

U četvrtom setu kod rezultata 3-2 naš je tenisač ponovo oduzeo servis protivniku i s lakoćom održao prednost do kraja.

Čilić sjajno fizički pripremljen

Kako je meč odmicao Čilić je postajao sve sigurniji, koncentriraniji i precizniji, dok se Wawrinka jednom prilikom žalio na ozljedu stopala zatraživši pomoć fizioterapeuta.

Premda se morao iscrpiti u četverosatnom srazu s Tomicem, Čilić je protiv Wawrinke demonstrirao zastrašujuću fizičku spremnost loveći dobre Wawrinkine napade i odgovarajući sjajnim kontrama. Najmanje je zapravo bio dobar na servisu (10 aseva, Wawrinka 11), segmentu igre koji bi sa svojih 198 centimetara morao koristiti bolje.

Treba, međutim, priznati da je Wawrinku nekoliko puta odlično izbacivao iz igre sjajnim kick-servisima pri drugome početnom udarcu.

U osmini finala igrat će protiv sjajnog Argentinca, osvajača US Opena, Juan Martina Del Potra

U jutarnjim satima po hrvatskom vremenu bio je na rasporedu i sudar hrvatskih tenisača Ive Karlovića i Ivana Ljubičića, u 3. kolu Australian Opena.

Prije toga su Karlo i Ljubo igrali samo jednom, i to na travi Nottinghama, a 'Div sa Šalate' bio je uspješniji. Isto je ponovio i na Australian Openu, uz impresivno serviranje i razorne forhende.

Tijek meča:

Ivo Karlović odigrao je izvrstan prvi set. Iskoristio je jedinu 'break' priliku koje je imao i zatim rutinski zadržao prednost za sigurnih 6-3.

U drugom setu potpuno drukčija slika. Ljubičić je iskoristio svoju prvu 'break' loptu i poveo odmah na početku. Kod rezultata 5-2 imao je još tri prilike za obrat no nije ih iskoristio da bi pri servisu za set upao u probleme no ipak se izvukao i uzvratio Karloviću s 6-3.

Treći set počeo je isto kao i prvi. Opet je Karlović stigao do prednosti. Iskoristio je 'break' priliku u drugom gemu i zatim rutinski zaključio set rezultatom 6-3.

U četvrtom setu nije bilo 'break' prilika, odluka je pala u 13. igri, u kojoj je Karlović iskoristio 4. meč loptu i osigurao plasman u osminu finala.

Na Nadala u osmini finala

Proboj u osminu finala Australian Opena najbolji je rezultat Karlovića u dosadašnjih sedam nastupa u Melbourneu. Samo je u Wimbledonu prošle sezone (četvrtfinale s Federerom) došao dalje.

Ovaj će put među osam najboljih pokušati ući u dvoboju protiv drugog nositelja Rafaela Nadala. Španjolac je pobijedio Nijemca Philippa Kohlschreibera 6-4, 6-2, 2-6, 7-5 i nije mu bilo ni najmanje lako, jer ćudljivi je Nijemac iznimnoga teniskog potencijala imao svojih prilika kroz sve setove koje je pogubio.

Dosad je Karlović izgubio u oba ogleda od Španjolca, s tim da je u oba slučaja osvojio po jedan set u tie-breaku pri (2-1 pobjede Nadala). Od šest tih setova ukupno u Queen's Clubu (2008. godine) i Milanu (2004.) četiri su odlučena u tie-breaku.

Čilić i Karlović 'drmaju' Australian Openom

Dvojica hrvatskih tenisača među 16-oricom najboljih na prvome Grand Slam turniru sezone, Ivo Karlović i Marin Čilić, drmaju statističkim kategorijama...

Karlović dominira u napadačkom segmentu, i to onom koji se odnosi na servis. Tako uvjerljivo vodi po broju as-servisa. U trima je mečevima skupio njih 93 (31 po meču u prosjeku). Na drugom je mjestu Amerikanac John Isner s 81 asem. Sedmo mjesto na ljestvici dijeli Marin Čilić s 41 as-servisom.

Primat 207 centimetara visoki Hrvat drži, logično, i po broju odnosno postotku osvojenih poena nakon prvog servisa. Od 228 poena koliko je sa suparnicima igrao nakon što je ubacio prvi početni udarac dobio je njih 196 (86%). Drugi na listi je Čileanac Fernando Gonzalez (170-203, 84%).

Kad je u pitanju brzina servisa ljestvicu predvodi Amerikanac Taylor Dent s 231 kilometrom na sat. Tu je Karlović drugi s 229 km/h. Trećeplasirani John Isner dosad je najbrže prvi servis opalio brzinom od 223 km/h.

Marin Čilić, za razliku od Karlovića, dominira pri defenzivnim statističkim stavkama. Dijeli s Del Potrom drugo mjesto na ljestvici tenisača s najvećim brojem oduzetih servisa suparniku (18). Na prvom je mjestu Andy Murray s 21 break-gemom.

Vodeći je hrvatski tenisač kad su u pitanju poeni osvojeni na suparnikov drugi servis (104 poena u trima mečevima). Drugi je Florian Mayer s poenom manje, a treći Del Potro sa 101 osvojenim poenom.

Prvi servis zasad najbolje vraća Del Potro, Argentinac koji je upravo sljedeći suparnik Čiliću. U tri je meča pobjednički završio 100 poena igranih na jači servis suparnika. Drugo mjesto u tom sehmentu drži Francuz Florent Serra (88), a treće Čilić (86).

Ti podaci, unatoč Argentinčevim problemima sa zglobom, jamče dramatičan nedjeljni dvoboj dvojice 21-godišnjaka.