Svladao Isnera

Tsonga nakon velike borbe do finala s Federerom

Francuski tenisač Jo-Wilfried Tsonga pridružio se Švicarcu Rogeru Federeru u finalu posljednjeg ATP turnira iz Masters serije 1000 koji se ovog tjedna igra u pariškom Bercyju...

Tsonga je u polufinalu nakon gotovo tri sata igre bio bolji od Amerikanca Johna Isnera sa 3-6, 7-6(1), 7-6(3). Ono na što se svodi cijeli meč je treći ujedno i odlučujući set. Amerikanac je u šestom gemu prvog seta nakon niza propuštenih prilika oduzeo servis Francuzu, a to je ujedno bio i jedini break u cijelom meču. Do kraja seta ništa se više značajno nije dogodilo i Isner je stavio prvi set u džep rezultatom 6-3.

U drugom setu obojica su imali nekoliko prilika za oduzimanje servisa međutim ni Tsonga, ni Isner iste nisu iskoristili. Set je otišao u tie-break gdje se Isnerova igra u potpunosti raspala i Tsonga je uzeo 13. igru rezultatom 7-1.

Ono najbolje od obojice tenisača vidjeli smo u odlučujućem setu. Najprije je u prvom servis-gemu Tsonga došao do break-lopte koju je Amerikanac spasio "bombom" od servisa. Zatim se ništa značajno nije događalo do rezultata 4-4 i ponovnog servisa Amerikanca.

Tsonga je nizom odličnih poteza uzeo početna tri poena devetog servis gema i izborio tri lopte za obrat. Amerikanac je dvije spasio servisom, a kod jedne mu je pomogao Francuz koji je čisti forhend sa osnovne linije zapucao u mrežu. Isner se izvukao i nakon 10-ak minuta poveo 6-5.

Činilo se kao da je tie-break na pragu s obzirom da je Tsonga na svom servisu imao 40-15. Međutim, dvije pogreške francuskog tenisača dovele su gem do izjednačenja.

Isner je u tom 12. gemu posljednjeg seta imao čak tri break-lopte, koje su ujedno bile i meč-lopte, ali je sve tri zbog vidne nervoze odigrao prepasivno. Tsonga je zadržao servis, pa je i treći set otišao u 13. igru.

Amerikanac je izgubio odmah na početku poklonio poen Tsongi (promašio lagani forhend), a isto je napravio i kod rezultata 5-3 kada je opalio svoju treću dvostruku pogrešku u meču. Tsonga je nakon svog drugog servisa zaključio susret forhend-winnerom u nebranjeni dio terena već vidno iscrpljenog Isnera, koji je propustio plasirati se u svoje prvo ATP finale iz Masters serije 1000.

Federer i Tsonga će u nedjelju odigrati svoj deveti međusobni dvoboj u kojem će Švicarac tražiti svoju šestu, a Francuz svoju četvrtu pobjedu. Osim toga, Tsonga će tražiti svoj drugi naslov na pariškom Mastersu dok će Federer, vjerovali ili ne, zaigrati po prvi put u finalu ovog turnira. Ovo je jedini turnir iz kategorije Masters 1000 na kojem Federer nije igrao finale.

Tsonga se 2008. godine okitio naslovom kada je u finalu svladao Argentinca Davida Nalbandiana.