Tenis
SPORTOVI
Tenis
Najveći od najvećih

'Poslana' kandidatura: Tko će biti tenisač s najuspješnijom godinom u povijesti?

Srbijanski tenisač Novak Đoković svojom je fenomenalnom sezonom, koja još nije gotova, 'poslao' kandidaturu za tenisača sa najuspješnijom godinom u teniskoj povijesti...

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

Sa 64 pobjede i samo dva poraza, uz tri osvojena Grand Slam naslova, Đoković bi mogao imati bolju godinu od Johna McEnroea koji je 1984. ostvario najbolji postotak pobjeda i poraza (96,47 posto), uz omjer pobjeda i poraza 82-3 (dva Grand Slama, ukupno 13 turnira). Također, Srbin bi mogao na kraju biti uspješniji i od Rogera Federera koji je 2006. godine ostvario nevjerojatne 92 pobjede, uz pet poraza (94,85 posto), te pritom osvojio tri Grand Slam naslova i 14 turnira. Đoković je trenutno na omjeru 64-2 (96,7 posto), tri Grand Slam naslova i 10 osvojenih turnira.

Kada je riječ o protivnicima s kojima su se susretala ova tri tenisača u svojim sezonama za pamćenje, možda je ipak mala prednost na strani Đokovića. McEnroe je 1984. godine protiv tri najbolja tenisača svijeta (Jimy Connors, Ivan Lendl i Mats Wilander), nakon sebe naravno, imao odličan 15-1 omjer pobjeda i poraza. Amerikanac je u finalima dva osvojena Grand Slama (Wimbledon i US Open) pobijedio sunarodnjaka Connorsa i Čeha Lendla, dok je u finalu Roland Garrosa poražen od češkog tenisača nakon što je ispustio prednost od 2-0 u setovima.

Federer bi 2006. godine, da nije bilo Nadala od kojeg je izgubio četiri susreta te godine, bio gotovo savršen. Mnogi će osporiti njegove protivnike u finalima Australian Opena (Marcos Baghdatis) i US Opena (Andy Roddick), ali nije krivica Švicarca da su ostali visoko rangirani suparnici ispadali ranije. Jedino je u finalu Wimbledona igrao protiv Rafaela Nadala koji je tada još po mnogima bio 'zelen' za travu.

Đoković je zasada, baš kao i McEnroe, morao igrati jako puno susreta protiv najboljih tenisača današnjice. Omjer protiv Nadala, Federera i Murrayja ove sezone mu je 13-2, s time da je na putu do dva Grand Slam naslova morao pobijediti dvojicu od ta tri igrača.

Jedna od olakotnih okolnosti za McEnroa 1984. godina bila je i činjenica da nije nastupio na Australian Openu, što znači da je imao samo tri Grand Slam turnira za igrati (manja potrošnja energije tokom sezone). Isto tako u vrijeme kada je terenima dominirao Amerikanac nije bilo turnira iz serije Masters 1000 što znači da na 13 osvojenih turnira nisu dolazili najbolji igrači svijeta.

Federer je nakon poraza u Roland Garrosu samo jednom poražen do kraja sezone, što znači da bi Đoković do kraja godine morao odigrati bez poraza da bi izjednačio taj rekord.

Svaki je od navedena tri tenisača imao i svojih lošijih trenutaka u godini, što i nije iznenađujuće kad se uzme u obzir koliko su mečeva morali igrati. Negativni trenuci McEnroeve najbolje sezone bili su kada je ispustio 2-0 u setovima protiv Ivana Lendla u finalu Roland Garrosa, te suspenzija zbog 'zlostavljanja' loptice i suca. Federer primjerice u svojoj najboljoj godini nije osvojio nijedan zemljani turnir, dok je Đokovićeva jedina 'mrlja' dosad predaja Andyju Murrayju u finalu turnira u Cincinnatiju.

Iznimno je teško usporediti tenisače odnosno razdoblja od 27 godina, ali sudeći prema iznesenoj statistici, iako ova sezona za Novaka Đokovića još nije gotova, srbijanski tenisač je zasada u prednosti da uđe u anale kao igrač sa najboljom sezonom u povijesti modernog tenisa.

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider

Prati nas na Instagramu!
Kako vi komentirate remi između Dinama i Rijeke? 🤔

📸: Ronald Gorsic / CROPIX
Tjedan istine za Dinamo... 🔵⚽️

📸: Goran Mehkek / CROPIX
[HR&AD] DONACIJA za DŽEMPER 🔜🔜❤🖤

Tijekom ovog tjedna moći ćete krenuti u božićnu nabavku naših RBNDŽ kroz našu aktivaciju DONACIJA za DŽEMPER. ⚽

Kako funkcionira DONACIJA za DŽEMPER?
1️⃣ Na micrositeu koji ćemo uskoro objaviti odabereš RBNDŽ koji želiš pokloniti sebi ili nekom od svojih najbližih. 
2️⃣ Ubrzo nakon odabira i ispunjavanja podataka za dostavu na mail ti stižu ti podaci i 2D bar kod za uplatu minimalnog iznosa donacije. 
3️⃣ Minimalni iznos donacije za jedan džemper je 50€, ali ako želiš, slobodno možeš promijeniti iznos u veći.
4️⃣ Prilikom skeniranja 2D bar koda popuniti će ti se svi potrebni podaci. Molimo te da dodano u OPIS PLAĆANJA upišeš svoje ime i prezime, adresu te kontakt broj kako bismo lakše evidentirali uplatu s tvojim zahtjevom za džemper.
5️⃣ Kad donacija bude registrirana na računu humanitarne akcije Udruge Kamenčići šaljemo ti odabrani džemper. 

Dodatno: Ako te ne zanimaju RBNDŽ, niti te zanimaju dresovi na aukciji, a ipak želiš pomoći, pripremili smo i 2D barkod/QR kod koji skeniraš internet bankarstvom i na taj način možeš donirati 5€ za Kamenčiće. Ako želiš, donaciju slobodno povećaš. ❤‍🔥

Hvala ti što si dio zajednice koja ponosno ističe poruku: I MI POMAŽEMO KAMENČIĆIMA! ❤
U današnjem podcastu će UPU ekipa biti poprilično raznovrsna, za razliku od Matea u poziranju. 🤣 

Gledamo se od 21 na našem portalu. 🎬🔜❤️

Osim toga moramo priznati da popularni Puki ima lice i staturu baš za igrača Slaven Belupa (što možeš vidjeti na slici 2). Slažeš se? ✅️/❌️