Melbourne: Dodig u pet setova porazio Karlovića

Ivan Dodig, 25-godišnji hrvatski tenisač, nastavlja ugodno iznenađivati...

U posljednjemu završenom meču prvog kola prvog dana Australian Opena Dodig je pobijedio Ivu Karlovića. Slijedi mu Novak Đoković.

Hrvatski je okršaj Međugorac, trenutačno 81. igrač ATP ljestvice, dobio 6-4, 3-6, 6-7(5), 6-4, 6-4 preokrenuvši vodstvo 73. igrača svijeta nakon trećeg seta. Meč je trajao nepuna tri sata (177 minuta), točno do ponoći.

U drugom će kolu Dodig, koji je ponovio plasman u drugo kolo iz prošle sezone, kada je prvi put nastupio u Melbourne Parku, igrati protiv trećeg nositelja, Srbina Novaka Đokovića, od kojeg je izgubio 6-1, 6-4 u njihovu jedinome dosadašnjem međusobnom meču, odigranom u prvom kolu ATP turnira u Marseilleu 2008. godine.

U hrvatskom derbiju prvog dana prvog Grand Slama u godini Karlović je zabio 48 aseva naprama Dodigovih 10, te je – računajući servis – zabio 96 winnera naspram Dodigovih 20.

Svejedno je Dodig dobio više poena (146-138), te je uspio čak u trima navratima breaknuti najubojitijeg servera na svijetu. Koliko je dobro igrao dokazuje da si je stvorio osam takvih mogućnosti. S druge strane, Karlović je oduzeo Dodigu servis samo jednom, u drugom gemu drugog seta, nakon čega je otišao na 3-0 vodstvo koje je zadržao do kraja (6-3) izjednačivši na 1-1.

U prvom je setu Dodig oduzeo suparniku servis u idealnom trenutku: 9. gemu. Odmah potom odservirao je za set (6-4).

Imao je Međugorac priliku dobiti tie-break trećeg seta, ali nije uspio sačuvati prednost minibreaka iz trećeg poena te kasnije 4-1 vodstvo. U osmom je poenu Karlović najprije izjednačio vrativši minibreak, te došao potom do prve set-lopte na 6-5. Iskoristio ju je odmah na Dodigovu sljedećem servisu.

Po istom scenariju kao i u prvoj dionici meča, Dodig je "ukrao" servis-gem Karloviću u devetom gemu četvrtog seta za povratak u meč (6-4). Vezao je tom prilikom četiri gema zaredom (od 4-4 u četvrtom do 2-0 u petom setu), te time, sačuvavši prednost do kraja, nanio Karloviću prvi poraz na startu Australian Opena od 2007. godine.

Pitanje je, međutim, koliko će u drugom kolu moći protiv Đokovića, koji je u prvom kolu deklasirao Marcela Granollersa, 42. tenisača svijeta, 6-1, 6-3, 6-1, pokazavši fantastičnu i raznovrsnu igru.