Stockholm: Ljubi hrvatski derbi i novi polufinale

Hrvatski derbi u četvrtfinalu ATP turnira u Stockholmu (dvorana, tvrda podloga) pripao je Ivanu Ljubičiću, koji je sa 4-6, 6-2, 6-4 pobijedio Ivana Dodiga...

Time se sedmnaesti tenisač svijeta, te četvrti nositelj turnira, plasirao u polufinale gdje će igrati protiv pobjednika iz švicarskog ogleda, u kojem se sastaju Roger Federer i Stanislas Wawrinka.

Bio je ovo drugi meč Ljubičića i Dodiga u karijeri, a prvi su odigrali ove godine na zemlji Umaga. Rezultat je bio vrlo sličan, tek su se nešto drugačije poredali setovi. I u Umagu je Dodig dobio prvi set sa 6-4, a Ljubičić je uzvratio sa 6-4, 6-2.

U cijelom današnjem meču, koji je trajao dva sata i 18 minuta, Dodig je imao samo jednu break-priliku, no ona je bila set-lopta i 132. tenisač s ATP ljestvice ju je iskoristio. Napravio je break kod 5-4 vodstva što mu je donijelo osvajanje prve dionice.

No, u ostatku meča je Ljubičić dominirao u gemovima na vlastiti servis, a od početka druge dionice je gotovo uvijek stiskao suparnika na njegov početni udarac. U drugom setu je odmah na startu napravio break, a kasnije ga je udvostručio za vodstvo 5-2.

U trećem je Ljubičić propustio 15-40 u prvom gemu, ali je kod 1-1 napravio break i čuvao ga potom do kraja meča.

U meču je Ljubičić imao deset, a Dodig šest as-udaraca. Podjednako su koristili situacije nakon prvog ubačenog servisa, no Ljubičić je bio daleko agresivniji na drugi servis suparnika. Uzeo je u takvim prilikama 24 od 43 poena. Ljubičić je iskoristio tri od sedam break-šansi.

Drugi polufinalist je Jarkko Nieminen koji je sa 6-0, 6-2 svladao Amerikanca Jamesa Blakea. Bio je ovo sedmi meč u karijeri ova dva tenisača i prva pobjeda (!) Nieminena. Finac će u polufinalu igrati protiv boljeg iz ogleda Robina Söderlinga i Floriana Mayera.