Repriza lanjskog finala: Federer želi osvetu protiv Đokovića

Jubilarni dvadeseti put u karijeri Švicarac Roger Federer je pobijedio Amerikanca Andyja Roddicka i plasirao se u finale ATP 500 turnira u rodnom Baselu. Suparnik će mu, kao i lani, biti Srbin Novak Đoković...

Nastavio je Federer produbljivati frustracije Roddicku, u subotu je u polufinalu posao završio za samo sat i devet minuta (6-2, 6-4).

Po dva breaka u svakom setu švicarskom su tenisaču otvorila put do sedmog finala na ovom turniru, odnosno ukupno 93. u karijeri. Ukoliko u nedjelju pobijedi Đokovića, bit će mu to 65. naslov u karijeri, četvrti u Baselu.

Federer i Roddick posljednji su se put susreli u epskom lanjskom finalu Wimbledona kada je švicarski genijalac slavio sa 16-14 u petom setu. Uz 20 poraza, Amerikanac se ipak može pohvaliti i da je dvaput u karijeri uspio nadigrati danas drugog tenisača svijeta.

Novak Đoković u subotu je imao nešto teži posao, za pobjedu protiv sunarodnjaka Viktora Troickog trebalo mu je sat i 38 minuta. Slavio je treći svjetski tenisač na koncu sa 7-6(4), 6-4 i u nedjelju će pokušati ponoviti prošlogodišnji uspjeh kada je zaustavio Federera na putu do trijumfa pred domaćim navijačima. Đokoviću će predstojeći finale biti 31. u karijeri, a u njemu će loviti 19. titulu.

Federer i Đoković dosad su igrali 17 puta, a Švicarac vodi s 11-6.