Kakva forma

Murray krenuo za Đokovićem: Okrenuo Nadala u finalu i preskočio Federera

Andy Murray, britanski tenisač i četvrti igrač na ATP ljestvici, proslavio je u Tokiju pobjedu. Dvadeseta je to jubilarna ATP kruna za Murrayja koji je u finalu svladao drugog tenisača svijeta Rafaela Nadala sa 3-6, 6-2, 6-0

Nevjerojatno zvuče neki podaci u ovom meču, pa je tako Murray napravio seriju od 10-0 u gemovima od rezultata 2-2 u drugom setu. Isto tako, Nadal je u kompletnom trećem setu uhvatio samo četiri poena!

Bio je ovo već osamnaesti međusobni meč ove dvojice tenisača i tek peta pobjeda Murrayja, čime je ujedno prekinuo niz od pet Nadalovih pobjeda u međusobnim ogledima.

Samo u prvom setu je Nadal izgledao dobro, točnije reći, jedino u prva tri gema kada je stvorio prednost 3-0 koju je čuvao do kraja prvog seta. No, početkom drugog seta je Murray došao do breaka za 3-1 i tada se vjerojatno dogodio ključni trenutak finala. Kod 3-1 je Murray prvo spasio tri vezane break-prilike (0-40), potom još jednu i poslije svega imao otvoren put prema pobjedi.

Za britanskog 24-godišnjeg tenisača je ovo četvrta ATP kruna ove godine nakon Queensa, Cincinnatija i Bangkoka, gdje je slavio prošli tjedan. U posljednja 22 susreta pobijedio je 21 put.

Finalni meč je trajao dva sata i petnaest minuta. Murray je iskoristio pet od devet break-prilika, a Nadal samo jednu od pet. Čudno izgleda i Nadalova statistika na servis. Naime, nakon prvog ubačenog servisa je osvojio samo 43 posto poena, a nakon drugog daleko većih 71 posto.

Također, ova je pobjeda Murrayju osigurala u ponedjeljak treće mjesto na ATP ljestvici, odnosno, preskakanje u tom pogledu Švicarca Rogera Federera.

Nakon pobjede nad Nadalom Andy Murray je sa svojim starijim bratom Jamiejem osvojio i titulu u igri parova. Njih dvojica pobijedili su u finalu Čeha Františeka Čermaka i Slovaka Filipa Polašeka 6-1, 6-4 nakon samo 58 minuta igre. Braća Murray napravila su tri breaka u meču, a svojim suparnicima nisu ponudili niti jednu break-loptu.

Andy Murray postao je prvi tenisač ove godine koji je na istom turniru proslavio naslov i u pojedinačnoj konkurenciji i u parovima.