Poražen od Južnog

Marin Čilić zaustavljen u četvrtfinalu Hamburga

Hrvatski tenisač Marin Čilić nije se uspio plasirati u polufinale ATP turnira 500 koji se igra u njemačkom Hamburgu.

U vrlo neizvjesnom meču Čilića ga je porazio ruski tenisač Mihail Južnij sa 4-6, 6-3, 7-6(6).

Bio je ovo šesti dvoboj ove dvojice tenisača, a Rus je dosad bio uspješniji s četiri pobjede. Čilić je dobro otvorio susret i već u petom gemu prvog seta iskoristio prvu break-loptu za vodstvo 3-2, koje je nakon toga održavao do kraja prvog seta za konačnih 6-4. Hrvatski tenisač u prvome setu nije dozvolio nijednu priliku za break što dovoljno govori o dominaciji Čilića. Marin je djelovao vrlo sigurno i kao da je povratio negdje po putu izgubljeno samopouzdanje dok nije uslijedio četvrti gem drugog seta.

Južnij je došao do prve break-lopte i odmah je iskoristio za vodstvo 3-1. Međutim, već u idućem gemu Čilić je uzvratio re-breakom, ali nije uspio poravnati na 3-3, jer je Rus ponovo oduzeo servis Hrvatu i poveo s 4-2, a koju minutu kasnije i s 5-2. Južnij je set priveo kraju sigurnim svojim servisom za 6-3 i poravnanje na 1-1 u setovima.

Treći set ponudio je pravu dramu, a krenuo je vrlo loše za hrvatskog tenisača, jer mu je već u prvog gemu odlučujućeg seta Rus oduzeo početni udarac. Držao je tu prednost Južnij do 3-2, a onda je Marin iskoristio drugu break-priliku i izjednačio na 3-3. Do kraja seta svaki je tenisač držao svoj servis, no Marin je morao kod 5-5 spašavati dvije prilike za obrat što je i napravio i meč je otišao u tie-break.

Rus je poveo 4-1 i imao dva servisa za odlazak na eventualnih 6-1 i osiguravanje minimalno pet meč-lopti. Međutim, Marin je napravio mini-breakove na oba servisa Rusa, a nakon toga držao dva svoja servisa i poveo 5-4. Čilić je poveo i 6-4 nakon što je odličnom bekend dijagonalom natjerao Južnija da napravi pogrešku, te si osigurao dvije meč-lopte. Južnij je drugim servisom spasio prvu i smanjio na 6-5, a zatim je Čilić drugim udarcem nakon svog servisa poklonio izjednačenje jeftinim promašajem u mrežu. To je očito potreslo Čilića koji je zapucao i iduću loptu na svom servisu i omogućio prvu meč-loptu Rusu. Nakon jedne duže izmjene u kojoj je Čilić imao inicijativu, udarac Južnija zahvatio je vrh mreže i loptica se samo prebacila na drugu stranu za konačnih 8-6 u tie-breaku odlučujućeg seta.