Wimbledon

Lučić nastavlja s uspjesima, Dodig poražen na startu

Hrvatska tenisačica Mirjana Lučić uspješno je nastavila ono što je prošlog tjedna već radila u Wimbledonu. Nakon tri kola kvalifikacija prošla je i 1. kolo glavnog turnira ovog Grand Slama...

Pobijedila je Lučić, 129. tenisačica na svijetu, za dva sata i dvije minute igre, Ruskinju Aleksandru Panovu 4-6, 6-3, 6-4. Bio je ovo treći međusobni meč u karijeri ove dvije tenisačice, te tek prva pobjeda za Hrvaticu. Panova, inače 74. tenisačica svijeta, je dobila oba meča igrana 2008. godine.

I ovog utorka je Panova bolje otvorila meč. Odmah je na startu napravila break i čvrsto ga držala do kraja prvog seta.

No, stvari na terenu su se počele okretati u drugom setu, u koji je Lučić ugazila s prednošću od 4-1. Izuzetno bitan gem Lučić je odradila kod vodstva 4-2. Spasila je tada čak pet break-lopti Ruskinje (i tri vezane, 0-40). Dobila je set sa 6-3, a potom u prvom svom servis-gemu trećeg seta spasila novu break-loptu.

I nakon svih neiskorištenih šansi, Panova je podlegnula pritisku kada je servirala kod 3-3 u trećem setu. Izgubila je servis i potom više nije dolazila u priliku uzvratiti.

Lučić je imala tri break-lopte i iskoristila je dvije, dok je Panova imala čak 12, ali je realizirala jednu jedinu, na samom početku meča (u prvom gemu). Lučić je imala osam aseva, ali i isti broj dvostrukih servis pogrešaka.

Lučić je imala 38 izravnih poena, te 28 neforsiranih pogrešaka.

Drugo kolo Mirjani Lučić donosi ogled protiv Francuskinje Marion Bartoli, devete nositeljice. Bartoli je u 1. kolu pobijedila Australku Casey Dellacquau 6-2, 6-4.

Dodig poražen na startu

Čeh Lukaš Rosol, stoti tenisač svijeta, pobijedio je u 1. kolu Wimbledona našeg Ivana Dodiga, koji je za jednu poziciju bolje rangiran, 6-4, 3-6, 7-6(0), 7-5 nakon dva sata i 40 minuta igre.

Ako je suditi po statistici, bio je to dosta izjednačen meč u kojem je Čeh bolje odigrao važnije poene. Iskoristio je dvije od pet break-lopti, a Dodig jednu od šest. Rosol je imao tri izravna poena više (53-50) i šest neforsiranih pogrešaka više (27-21). Dodigu nije pomoglo 27 asova. Napravio je usto 8 dvostrukih pogrešaka.

U tie-breaku trećeg seta naš tenisač nije osvojio niti jedan poen, a u četvrtom je skupo platio izgubljeni servis u 11. gemu.

Ovoj dvojici igrača ovo je bio prvi meč u glavnom ždrijebu nekog ATP ili Grand Slam turnira, a ukupno četvrti. Rosol je proslavio treću pobjedu.

Dodig je prije dvije godine iz kvalifikacije stigao do 2. kola Wimbledona, što mu je bio najbolji nastup u All England Clubu. I lani je, kao i ove godine, izgubio u 1. kolu.

Sigurne pobjede Nadala, Tsonge, Serene i Azarenke

Nakon vrlo lošeg početka meča, dvostruki pobjednik Wimbledona, Španjolac Rafael Nadal, pobijedio je u tri seta Brazilca Thomaza Belluccija u 1. kolu Wimbledona.

Brazilac je krenuo furiozno u meč i poveo s 4-0 u prvom setu! No, niti to mu nije bilo dovoljno za osvajanje tog seta koji je bio riješen u tie-breaku, u kojem Nadal nije ispustio niti jedan poen.

Uz 35 izravnih poena i 18 neforsiranih pogrešaka, Nadal je pobijedio 7-6(0), 6-2, 6-3. U 2. kolu očekuje ga pobjednik meča između našeg Ivana Dodiga i Čeha Lukaša Rosola.

Peti nositelj, Francuz Jo-Wilfried Tsonga, svladao je Australca Lleytona Hewitta 6-3, 6-4, 6-4. Tsonga, koji je prošle godine u četvrtfinalu okrenuo 0-2 u setovima protiv Rogera Federera, upisao je 61 izravni poen, a Hewitt samo 12. Ovo je Australcu, koji je nastupio s pozivnicom organizatora, bio 14. uzastopni nastup na Wimbledonu i prvi poraz u 1. kolu od 2003. godine, kada ga je kao branitelja naslova zaustavio Ivo Karlović.

Amerikanka Serena Williams, četverostruka osvajačica ovog turnira, svladala je na staru 62. tenisačicu svijeta, Čehinju Barboru Zahlavovu Strycovu 6-2, 6-4.

Prošlogodišnja polufinalistica i donedavno prva, a sada druga tenisačica svijeta, Bjeloruskinja Viktorija Azarenka, pobijedila je Amerikanku Irinu Falconi 6-1, 6-4.