Ljubin kraj na Australian Open u 3. kolu

Španjolac Nicolas Almagro nadigrao je i pobijedio Ivana Ljubičića sa 6-4, 7-6(8), 6-3 u susretu 3. kola Australian Opena...

Budući da je Almagro 14., a Ljubičić 16. igrač svijeta, teško je bilo kojeg od ovih tenisača uoči njihovog ogleda bilo proglasiti za favorita, iako je Ivan imao 3-1 u pobjedama. Almagra je dobio dva puta na zemlji, a u ovom susretu je Španjolac upisao drugu pobjedu u trećem susretu na tvrdoj podlozi.

Zasluženo, jer je bio bolji i kvalitetnije je reagirao u najvažnijim poenima. Uostalom, imao je sedam izravnih poena više (37-30) i osam neforsiranih pogrešaka manje (26-34) od Ljubičića.

Zabio je čak i jedan as više (11-10), iako se zna da je servis najjače Ljubičićevo oružje. Ovoga puta nije imao uobičajenu pomoć početnog udarca. Ubacio ih je 55% prvih, Almagro 63%.

Ljubičić je u šestom gemu meča stigao do dvije break-lopte, 15-40. Nije ih iskoristio, na drugoj je promašio forhend-paralelu. Pokazalo se da su mu to bile jedine break-šanse u meču. U devetom gemu je izgubio servis, u gemu u kojem je imao 40-15.

U drugom setu nije bilo uzbuđenja sve do tie-breaka, u kojem je Ljubičić propustio tri set-lopte, a dvije na svom servisu. Prvi je stigao do mini-breaka nakon dvostruke pogreške Almagra. No, Španjolac je zahvaljujući Ivanovim promašajima stigao do vodstva 5-3. Tada je Ljubičić odigrao najbolje i s tri uzastopna poena, dva na Almagrovom servisu, stigao je do vodstva 6-5 i servisa. Nije uspio, kao niti kod prednosti 8-7, kada je imao treću set-loptu, a drugu na svom servisu. Almagro je slavio s 10-8.

Nakon propuštene prilike za izjednačenje u setovima, Ljubičić u trećem setu nije imao nikakvu šansu. Izgubio je servis u četvrtom gemu, te do kraja nije uspio ugroziti Španjolca.

Ljubičić nije uspio popraviti prošlogodišnji rezultat u Melbourne Parku, kada je također izgubio u 3. kolu, od Ive Karlovića. Najbolji rezultat ostvario je 2006. godine plasmanom u četvrtfinale. Almagro je, pak ponovio prošlogodišnji rezultat, kada je u osmini finala izgubio od Francuza Jo-Wilfrieda Tsonge s 9-7 u petom setu. Zanimljivo da je Almagro u prva četiri nastupa u Melbourneu redovito gubio u 1. kolu, prije tri godine od Marina Čilića.

Almagro će u osmini finala igrati protiv Srbina Novaka Đokovića, kojem je sunarodnjak Viktor Troicki predao meč zbog problema s trbušnim mišićem, nakon što je Đoković dobio prvi set sa 6-2.