Australian Open

Karlović preko Melzera u 2. kolo, Ljubičić prosuo 2-0 protiv Lacka

Hrvatski tenisač Ivo Karlović plasirao se u 2. kolo prvog Grand Slam turnira sezone Australian Opena. "Div sa Šalate" slavio je u tri seta protiv čovjeka kojeg dosada nijednom nije pobijedio - Austrijanca Jürgena Melzera...

Uoči susreta 1. kola Australian Opena Melzer je protiv našeg tenisača imao čistih 4-0 u pobjedama. Međutim, svakoj seriji (uglavnom) kad-tad dođe kraj. Karlović je iznenađujuće lako slavio protiv Austrijanca, ujedno 31. nositelja, sa 7-6(3), 7-5 i 6-3 nakon dva sata igre.

U prvom setu Melzer je bio opasniji tenisač od Karlovića koji je morao spašavati svoj servis u 9. gemu. Nakon što mu je to pošlo za reketom set je otišao u tie-break u kojem je jedan mini-break prednosti bio dovoljan da naš tenisač osigura tri set lopte (6-3). Iskoristio je prvu napravivši još jedan mini-break.

Drugi set odlučen je u 11. gemu pri rezultatu 5-5 i servisu Austrijanca. Karlović je napravio break koji je nakon toga bez problema potvrdio što je ujedno značilo i uzimanje druge dionice meča. Nakon toga je "div sa Šalate" pustio ruku i s dva oduzeta servisa odjurio do vodstva 4-1.

U idućih 10-ak minuta je Karlović umalo zakomplicirao život izgubivši jedan break prednosti, ali se ipak pribrao i spasio 15-30 prvi rezultatu 4-3. Otišao je Hrvat na 5-3, te nije želio svojim servisom zaključiti meč već je po peti put u susretu oduzeo početni udarac Melzeru koji je u tome pripomogao s dvije dvostruke pogreške.

Karlovića u 2. kolu čeka bolji iz susreta Argentinca Carlosa Berlocqa i Nizozemca Jesse Huta Galunga. Ukoliko preskoči i tu prepreku naš tenisač će vjerojatno u 3. kolu zaigrati protiv Švicaraca Rogera Federera.

Ljubičić prosuo 2-0 protiv Lacka

Nakon što je jedan hrvatski tenisač, Ivo Karlović, prošao pobjednički premijeru Australian Opena u tri seta, činilo se da će nešto kasnije sve ponoviti još jedan Hrvat - Ivan Ljubičić.

No, na kraju je završilo posve neočekivano i slovački je tenisač Lukaš Lacko, 119. igrač na svijetu i igrač koji je glavni turnir ugledao nakon tri kola kvalifikacija, slavio sa 3-6, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4.

Bio je ovo drugi meč u karijeri 24-godišnjeg Lacka i Ljubičića, te druga pobjeda Slovaka. Prije dvije godine, na Zagreb Openu, Lacko je dobio također jedan dugi i neizvjesni meč, tada sa 7-6(3), 5-7, 7-6(5).

Ljubičić je u ponedjeljak u Melbourneu imao 2-0 u setovima (6-3, 6-4), te činilo se lagani put prema pobjedi. Imao je Ljubičić i break u trećem setu, ali je sredinom te dionice krenuo preokret. Lacko je dva puta lomio Ljubičića na servisu, smanjio na 2-1, a potom ostavio uglednijeg suparnika bez break-šanse u četvrtom setu.

Početak odlučujućeg petog seta je bio posve izjednačen do 3-3 kada je Lacko opet napravio break i poveo 4-3. Odmah se nakon toga Ljubičić mogao vratiti u igru, ali je prosuo 15-40 i dvije break-lopte što je ujedno bila njegova posljednja šansa za kontakt sa suparnikom.

Unatoč tome što je u protekla četiri dana odigrao tri kvalifikacijska meča Lacko je tako skupio snage za novo iskušenje, povratak od 0-2 u setovima i veliku pobjedu.

Lacko je tijekom meča opalio čak 27 aseva, a Ljubičić tek trinaest. Slovak je iskoristio četiri od 11 break-prilika, a Ljubičić tri od osam. Meč je trajao tri sata i deset minuta.

Tomic nadoknadio 0-2 u setovima protiv Verdasca

Vrijeme Lleytona Hewitta polako prolazi i zato se australska publika s pravom već neko vrijeme okrenula Bernardu Tomicu i od njega očekuje uspjehe na velikim teniskim turnirima.

No, vrlo malo je nedostajalo da Tomic već nakon prvog meča bude bivši na ovogodišnjem Australian Openu, prvom Grand Slam turniru godine. Naime, španjolski je tenisač Fernando Verdasco imao 2-0 u setovima protiv njega, no do kraja Tomic više nije napravio krivi korak. Okrenuo je cijeli meč u svoju korist, te je pobijedio 4-6, 6-7(3), 6-4, 6-2, 7-5.

S dosta muke je u 2. kolo prošao Juan Martin del Potro. Pravi vatromet udaraca je viđen u njegovom meču protiv Francuza Adriana Mannarina. Dobio je Del Potro 2-6, 6-1, 7-5, 6-4, a kroz meč se provuklo čak deset break-gemova (šest Del Potro, četiri Mannarino).

Dogodilo se i ispadanje jednog od uglednika, makar je upitno koliko je danas Nikolaj Davidenko još ozbiljan tenisač. Uostalom, startao je na Australian Open i bez uloge nositelja, a nakon pet setova ga je pobijedio Talijan Flavio Cipolla. Imao je Davidenko 2-1 u setovima i relativno otvorenu put prema pobjedi. No, u četvrtom i petom setu je uhvatio - tri gema! Završilo je 6-4, 4-6, 3-6, 6-2, 6-1 za Talijana.

Kod tenisačica se dogodilo jedno veliko iznenađenje. Ruska kvalifikantica Nina Bratčikova je sa 6-3, 1-6, 6-2 pobijedila 19. nositeljicu Flaviju Pennettu, no treba podsjetiti da je Talijanka zbog ozljede predala i posljednji meč koji je igrala, pa je upitno koliko je fizička bila spremna za ovaj meč. Sve su ostale favoritkinje imale lagodno otvaranje Australian Opena osim Agnieszke Radwanke koja je odigrala maraton protiv Amerikanke Betthanie Mattek-Sands. Na kraju je Poljakinja ipak iščupala pobjedu i slavila sa 6-7(10), 6-4, 6-2.