Indian Wells: Del Potro slomio Ljubu, pao i Murray

Argentinski tenisač Juan Martin del Potro pobijedio je Ivana Ljubičića 5-7, 6-4, 6-2 nakon dva sata i 38 minuta igre u meču drugog kola ATP turnira Masters 1000 kategorije u Indian Wellsu...

Hrvatski je tenisač u svojoj obrani senzacionalno osvojenog naslova prije godinu dana zapeo već u prvom nastupu. To znači da će pri sljedećem izdanju ATP ljestvice ostati kratak za 1000 bodova, što će mu prilično srozati renking. Uzme li se sadašnja situacija, 32. će rođendan (sljedeće nedjelje) Ljubičić dočekati na 44. mjestu ATP-ove ljestvice.

Premda hrvatski tenisač uopće nije igrao loše, a u prvom setu čak i besprijekorno, Argentinac je bio preteška prepreka. Postotak Hrvatova prvog servisa padao je kako je meč odmicao (61% u prvom setu, 46% na kraju meča), a to je agresivni "gaučo" iz Tandila, očito ponovno u šampionskoj formi, jako dobro koristio, pogotovo u trećem setu, u kojem je breaknuo Hrvata u trećemu i sedmom gemu za konačnu 6-2 pobjedu.

U prvom setu su obojica mirno držali svoje servise do 10. gema. Tada je Del Potro servirao kod 4-5 za ostanak u prvom setu, a Ljubičić mu je zaprijetio izjednačenjem. No, do break-lopte nije stigao. Ali zato jest Argentinac u sljedećem gemu, u kojem je Ivan imao 40-0, pa izgubio četiri poena zaredom. No, Del Potro je pogriješio na break-lopti i Ivan je izvukao taj gem.

U 12. gemu, Ljubičić je izborio 15-40, te je iskoristio odmah prvu set-loptu, što je bila i njegova prva break-lopta u meču.

U drugom setu je Ivan u prvom gemu izgubio servis. U četvrtom je propustio tri-break lopte za povratak, u šestom još jednu. U osmom je, pak, imao 0-30, ali ne i break-loptu. Ljubičić je više prijetio na reternu u drugom setu, ali dobio ga je Argentinac sa 6-4.

Sjajni je Del Potro, pobjednik US Opena iz 2009. godine, nanizao sedam pobjeda u nizu (prošli je tjedan slavio u Delray Beachu), dok je u posljednjih 11 mečeva upisao deset pobjeda. U spomenutih sedam zadnjih pobjeda samo mu je Ljubičić uspio oduzeti set.

Bio je ovo drugi meč dvojice tenisača. Prvi je, 2009. na zemlji Monte Carla, dobio Ljubičić u trima setovima. U drugom će kolu Argentinac imati novo teško iskušenje, protiv Ukrajinca Aleksandra Dolgopolova, 20. nositelja turnira.

Iznenađenje dana u Indian Wellsu pobjeda je domaćeg kvalifikanta, 21-godišnjeg Donalda Younga (143. na ATP ljestvici) nad petim nositeljem Andyjem Murrayjem. Tamnoputi je Amerikanac slavio 7-6(4), 6-3.

U drugom kolu muškog turnira u Indian Wellsu, koji se na tvrdoj podlozi igra uz nagradni fond od 3.6 milijuna dolara, veliko je iznenađenje također priredio indijski kvalifikant Sondev Devvarman, koji je izbacio 19. nositelja, Cipranina Marcosa Baghdatisa, proslavivši 7-5, 6-0 pobjedu.