Finale Münchena: Južnij opet prejak za Čilića

Ruski tenisač Mihail Južnij, petnaesti igrač na svijetu, osvojio je ATP turnir u Münchenu. U finalnom je ogledu pobijedio Hrvata Marina Čilića 6-3, 4-6, 6-4...

Rus ostaje tako nerješiva enigma za hrvatskog tenisača. Prije finala u bavarskoj prijestolnici su igrali tri puta i sva tri puta je slavio Južnij. Ovaj finale je bio prvi ogled na zemljanoj podlozi, ali je i njega riješio Južnij u svoju korist.

Za osvajanje drugog seta Čilić može donekle zahvaliti Rusu

Meč je trajao dva sata i 50 minuta i relativno je lagano Čilić propustio dobru situaciju u trećem setu. Nekako se Južnij dovukao do 3-3 u odlučujućoj dionici i potom je bez izgubljenog poena došao do breaka, koji je odlučio meč.

No, do 3-3 u trećem setu je Čilić bio jači na terenu i pritiskao je svaki od tri servis-gema ruskog tenisača. Kod 2-1 je imao i jednu break-priliku, ali je ostala neiskorištena.

Prije trećeg seta svaka je od dionica potpuno pripala jednom od tenisača. U prvom je setu dominirao Južnij, no u drugom je Čilić bio korak ispred suparnika. Ipak, za osvajanje drugog seta Čilić može donekle zahvaliti Rusu. Kod 5-4 za Čilića ruski je tenisač spašavao set i spasio je prve dvije set-lopte, ali je kod treće lagani smeš zabio u mrežu.

Brojke na kraju meča ipak pokazuju malu, ali bitnu prednost Južnija. Osvojio je deset poena više (111-101), imao je više break-prilika (11-9), kao i jedan break-gem više (3-2), te je ipak zasluženo uzeo trofej pobjednika u Münchenu.

Inače, napokon je Južnij dočekao dan slavlja u Münchenu. Gubio je finala na ovom turniru 2007. i 2009. godine.