'Roger je najbolji'

Federer opet nezaustavljiv: Nikad nisam ovako završio sezonu

Svojim šestim naslovom na ATP World Tour Finalsu u Londonu, Švicarac Roger Federer impresivno je okončao ovu sezonu...

Pred 17.500 gledatelja u londonskoj 02 Areni, među kojima se našao i portugalski nogometni reprezentativac i napadač Real Madrida Cristiano Ronaldo, Federer je u finalu pobijedio Francuza Jo-Wilfrieda Tsongu 6-3, 6-7(6), 6-3. Izjednačio se po broju pojedinačnih pobjeda ostvarenih na završnim turnirima s Ivanom Lendlom. Obojica ih imaju po 39, ali Lendl ima pet naslova, jedan manje od Federera.

''Fantastičan je osjećaj ovako završiti sezonu. Tijekom cijelog turnira nastojao sam iz glave izbaciti razmišljanja o pobjedi ovdje, nastojao sam se samo što bolje oporaviti od napora iz Basela i Pariza, gdje sam osvajao turnire, te pokušati proći skupinu. Nakon što sam po šesti puta osvojio ovaj turnir, mogu samo reći da sam presretan i da je ovo jedan od mojih najvećih uspjeha u karijeri'', rekao je Federer, koji je sezonu zaključio sa 17 uzastopnih pobjeda.

''Sjajan finiš sezone. Nikada nisam ovako snažno završio sezonu''

Mogao je pobijediti Tsongu brže i lakše. Imao je set i 5-3, odnosno servis za meč kod vodstva 5-4. Imao je i break-loptu kod rezultata 5-5, u tie-breaku je vodio s 5-2, a kod vodstva 6-5 nije iskoristio meč-loptu...

''Istina, valjda sam mogao i lakše pobijediti. No, mislim da sam igrao dobro, ali je i Tsonga igrao dobro. Imao sam sve te šanse. Ipak, meč je otišao u treći set. Možda je na kraju i ljepši osjećaj što sam pobijedio u tri seta. Na kraju sam osjetio veliko olakšanje. Naravno, i veliku radost. Možete si samo zamisliti'', rekao je 30-godišnji Švicarac.

Jo-Wilfried Tsonga, koji je tijekom turnira zabio 42 asa, te je u toj kategoriji vodeći u sezoni s 825 nedodirljivih servisa, ispred Amerikanca Johna Isnera koji ih je ispalio 811, nije previše tugovao usprkos porazu.

''Dao sam sve od sebe. Roger je trenutno najbolji igrač na svijetu u dvorani, možda i najbolji uopće. Stvarno je brz, igra odlično. Ja sam sretan jer sam odigrao dobar turnir. Bilo bi ljepše da sam pobijedio, ali bitno je da sam dao sve od sebe. Zahvaljujem se i engleskoj publici koja me bodrila. Roger je bio bolji i u prvom i u drugom setu. Ipak sam uspio odvesti meč u treći set. Moći ću se pogledati u zrcalo jer sam pružio svoj maksimum'', zaključio je Tsonga.

Nakon posljednjeg tjedna ove sezone sa najboljim svjetskim tenisačima, ne računajući finale Davisova kupa, samo se jedna promjena dogodila na jakosnoj ATP ljestvici, barem što se tiče onih najboljih.

Švicarac Roger Federer, rekordnim šestim naslov na završnom turniru osmorice najboljih (ATP World Tour Finals), preskočio je Škota Andyja Murrayja na trećem mjestu rang liste. Švicarcu je ovo bio ujedno i 100. finale, te 70. pobjeda u istom.