Federer najbolji tenisač desetljeća, Nadal ga slijedi

Službena internet-stranica ATP Toura nastavlja raditi presjek ove godine, ali i dužeg posljednjeg teniskog razdoblja, pa je tako izabrala pet najboljih tenisača posljednjeg desetljeća...

Izbor najbolja dva tenisača nije bio težak, pa je tako na prvom mjestu Švicarac Roger Federer, a na drugom Španjolac Rafael Nadal. Dvojbe su nastale nakon vodećeg dvojca, a Atptennis.com se odlučio za Australca Lleytona Hewitta na trećem mjestu, nakon kojeg slijede Amerikanci Andre Agassi i Andy Roddick.

Federer je svih 15 Grand Slam naslova osvojio u ovom desetljeću, a to je brojka koju nitko nije uspio osvojiti u teniskoj karijeri. Četrnaest ih je imao Pete Sampras, no Federer se s njim izjednačio pobijedivši Söderlinga u finalu Roland Garrosa, a prestigao ga je uspjehom protiv Roddicka u finalu Wimbledona.

Prvi Grand Slam naslov je Federer uzeo u srpnju 2003. godine kao 21-godišnjak. Drugog dana veljače 2004. godine je prvi put zasjeo na sam vrh ATP ljestvice, te je na tom mjestu boravio 237 tjedana zaredom, dok ga nije skinuo Rafael Nadal (18. kolovoza 2008. godine). No, u srpnju ove godine je vratio tu poziciju, gdje se nalazi i trenutačno.

Nadal je apsolutni kralj zemljane podloge, te je od 36 osvojenih ATP turnira na toj, omiljenoj podlozi, osvojio 25. Dakako, među njima se ističu četiri naslova pobjednika zaredom na Roland Garrosu, a isto tako je pobijedio 31 put zaredom na najprestižnijem turniru zemljane podloge (niz je ove godine prekinuo Šveđanin Robin Söderling).

Uz to ima po jedan trofej iz Wimbledona i sa Australian Opena, a pobjedom u All England Clubu je postao prvi španjolac-slavljenik u Wimbledonu nakon Manuela Santane (1966. godina).

Službena stranica ATP Toura je spomenula kako su blizu ulaska među pet najboljih još bili Pete Sampras (tri od ukupno 64 ATP naslova je osvojio u ovom desetljeću), Marat Safin, Gustavo Kuerten, Nikolaj Davidenko, David Nalbandian i Juan Carlos Ferrero. Ne i Ivan Ljubičić, nekada treći igrač svijeta i osvajač Davis Cupa.