Odluka u petom meču

Drama na vrhuncu: Ferrer razbio Berdycha!

Pobjednika Davis Cupa odlučit će peti, posljednji meč. Nakon četiri odigrana u praškoj O2 Areni, rezultat između Češke i Španjolske je izjednačen (2:2).

U prvom nedjeljnom meču David Ferrer je na maestralan način pobijedio Tomaša Berdycha 6:2, 6:3, 7:5 i tako je izjednačio rezultat na 2:2. Obavio je tako svoj dio posla peti tenisač svijeta savršeno u ova tri dana. U petak je bez izgubljenog seta pobijedio Radeka Štepaneka, dok je u nedjelju jednako tako slomio Berdycha.

Možda je kod najboljeg češkog tenisača traga ostavio umor, jer je u prethodna dva dana na terenu boravio više od sedam sati, no bez obzira na to Ferrerova je pobjeda posve zaslužena, a moguće je da bi i odmorni Berdych bio bez ideje protiv Španjolca koji na kraju godine igra u sjajnoj formi.

U meču koji je trajao dva sata i 25 minuta Ferrer je na početku svakog seta oduzimao servis Berdychu i tako stvarao prednost. Stvarao je time i pritisak kod Berdycha koji nije imao pravih rješenja kako probiti sjajni obrambeni gard Ferrera. No, jednako tako, Španjolac je tko zna koliko puta pametno i precizno napadao i tako dodatno lomio suparnika.

U prvom se setu Berdych mogao vratiti u igru kod 4:2 za Ferrera, ali nije iskoristio mnoge šanse za break, nakon čega je lakoćom prepustio suparniku prvu dionicu (6:2).

U drugom setu je Berdych najslabije pratio žestoki Ferrerov ritam, a činilo se da će tako proći i treći. Ferrer je držao prednost do 4:3, ali je tada izgubio svoj servis. Skoro petnaest tisuća gledatelja se ponadalo da je na pomolu preokret, ali je nada stvarno kratko trajala. Kod 5:5 je Ferrer iskoristio treću break-priliku, a potom je lakoćom odservirao za veliku pobjedu. Ferrer je iskoristio pet od 12 break-prilika, dok je Čeh napravio samo jedan break (od četiri šanse).

Kulminacija je tako porasla do maksimuma, a sada slijedi završni obračun: Radek Štepanek protiv Nicolasa Almagra.