Davis Cup: Francuzi u finalu, Česi šokirali Srbe u parovima

Francuski tenisači prvi su ovogodišnji finalisti Davis Cupa. Deveterostruki pobjednici ovog natjecanja nakon subotnje su igre parova poveli protiv Argentine s nedostižnih 3-0...

Suparnik u finalu još im je nepoznat, ali korak bliže tom je statusu stigla Češka koja je u beogradskoj Areni došla do vodstva 2-1 i u nedjelju će u pojedinačnim mečevima tražiti odlučujući treći bod.

Ogroman su posao za Francusku u Lyonu još u petak obavili Michaël Llodra i Gaël Monfils pobjedama protiv Juana Monaca, odnosno Davida Nalbandiana. 'Točku na i' u subotu su postavili Llodra i Arnaud Clement. Uvjerljivom igrom nisu dopustili argentinskoj kombinaciji Eduardo Schwank-Horacio Zeballos ni set. U meču koji je trajao dva i pol sata Južnoamerikanci su u prva dva seta uspijevali doći do 'breaka', ali nisu naštetili domaćinima koji su im dvaput oduzimali servis.

Francuska je posljednji put osvojila Davis Cup 2001. godine kada je u Melbourneu svladala Australiju. Godinu potom su Francuzi posljednji put igrali u finalu, tada ih je u Parizu nadigrala Rusija.

>> Davis Cup: Tipsarević izjednačio i donio Srbiji nadu za finale

>> Polufinale Davis Cupa: Francuska vodi 2:0 protiv Argentine

Češka je prvi i jedini put kao samostalna država u finalu igrala lani, a ove godine joj se smiješi nova završna borba za 'salataru'. Prvi srpski reket Novak Đoković zaigrao je u paru s Nenadom Zimonjićem, nakon što je u petak propustio pojedinačni meč zbog umora. No, domaćinima to nije pomoglo, Tomaš Berdych i Radek Štepanek su se nakon izgubljenog prvog seta probudili i odjurili do prednosti 2-1 uoči posljednjeg dana.

Đoković će u nedjelju pokušati izjednačiti protiv Berdycha, nakon čega bi na teren trebali Janko Tipsarević i Štepanek.