Čiliću drama u pet setova protiv australskog Hrvata

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić teškom je mukom izborio plasman u 3. kolo Australian Opena, prvog Grand Slam turnira godine. Nakon pet je setova slomio otpor domaćeg predstavnika Bernarda Tomica.

Nakon što je saznao da će u 2. kolu igrati protiv 17-godišnjeg mladića hrvatskih korijena Čilić je izjavio kako bi Tomic (289. na svijetu) mogao biti istinski opasan suparnik. I bio je potpuno u pravu, premda ostaje činjenica da je Međugorac i sam puno toga poklonio svome suparniku. No, na kraju je ipak nakon 228 minuta igre izborio pobjedu 6-7(6), 6-3, 4-6, 6-2, 6-4 i pridružio se Ivanu Ljubičiću i Ivi Karloviću koji su se ranije plasirali u 3. kolo u kojem će međusobno odmjeriti snage.

Već je prvi set pokazao u kojem će se smjeru kretati ovaj meč. Čilić je odmah na startu napravio break, ali nije ga uspio zadržati. Potom je i kod 1-1 naš tenisač oduzeo servis suparniku, ali ponovno je prednost, uslijed brojnih pogrešaka, držao vrlo kratko. Set je na kraju odlučen u tie-breaku u kojem je Čilić imao i set-loptu, ali Tomic je u konačnici slavio s 8-6.

I drugi je set počeo vrlo loše za 14. svjetskog tenisača. Jedan od najboljih svjetskih juniora je brzo pobjegao na 3-1, ali Čilić se ipak na vrijeme probudio i s pet osvojenih gemova u nizu došao do seta. No, umjesto da nastavi u istom ritmu i napokon slomi jednog od najboljih svjetskih juniora, hrvatski je tenisač ponovno počeo griješiti i komplicirati, što je Tomic iskoristio za break već u drugom gemu trećeg seta. Čilić se ipak vratio na 4-4, ali onda je u desetom gemu opet ispustio svoj servis, a samim time i set.

Četvrti je set konačno donio malo olakšanja za Međugorca koji je obratima u prvom i petom gemu lagano i brzo izborio peti set. A u njemu je opet bio na teškom iskušenju, posebno u sedmom gemu kada je Tomic pri vodstvu 4-3 imao dvije prilike za break. Uspio se Čilić izvući iz toga, da bi u sljedećem gemu došao do ključnog breaka, a potom nakon gotovo četiri sata borbe i meča.

Za plasman u osminu finala igrat će protiv starog poznanika, Švicarca Stanislasa Wawrinke kojeg je pobijedio u nedavnom finalu ATP turnira u Chennaiju. No, prije toga je izgubio sva četiri međusobna meča protiv trenutno 19. igrača svijeta.