Briljantni Soederling skinuo prokletstvo Federera!

Trinaest mečeva trebalo je Šveđaninu Robinu Soederlingu da napokon pobijedi najboljeg tenisača svijeta Rogera Federera. 'Izabrao' je lijepi trenutak, četvrtfinale Roland Garrosa...

Nakon dva i pol sata Soederling je pobijedio 3-6, 6-3, 7-5, 6-4 i tako zaustavio Federera u pokušaju obrane naslova na pariškoj zemlji. Podsjetimo, prošle godine je Švicarac baš preko švedskih leđa slavio u finalu 6-1, 7-6, 6-4 i tako kompletirao sve četiri krune na Grand Slam turnirima.

Imao je Federer 12-0 u karijeri protiv Soederlinga prije utorka, ali bilo je evidentno da se Šveđanin strahovito uspinje u formi zadnjih godinu dana, te da će jednom osjetiti i kako je pobijediti Federera.

Krenuo je pomalo sporo Šveđanin u meč, očito još uvijek osjećajući pritisak 12 izgubljenih mečeva. Izgubio je prvi set 6-3, ali se silno podignuo od početka drugog seta i do kraja nije usporio niti malo. Nevjerojatno je što sve Soederling može pogoditi, pogotovo forhendom, koji je briljantan.

>> RG: Lijepa Caroline deklasirana u četvrtfinalu!

Nakon što je Soederling dobio drugi set 6-3, kiša je prekinula meč u delikatnom trenutku, kod 5-5 i 30-15 za Federera u trećem setu. Pri povratku na teren Soederling je uzeo dva gema zaredom i poveo 2-1 u setovima.

Federer nije dugo čekao na odgovor, pa je četvrti set otvorio breakom, koji mu je na kraju malo značio. Soederling je igrao sve bolje, samopouzdanje mu je bilo maksimalno, pa je nakon vraćenog breaka došao do dvije break-prilike kod 3-3. Te dvije nije iskoristio, ali jest drugu pri rezultatu 4-4 nakon čega je mirno odservirao za jednu od najvećih pobjeda u karijeri.

U polufinalu će Soederling igrati protiv još jednog tenisača koji briljira na teniskim terenima zadnjih nekoliko mjeseci. Čeh Tomaš Berdych je doslovno pomeo s terena Rusa Mihaila Južnija. Bilo je 6-3, 6-1, 6-2 u meču gdje je Berdych imao dvostruko više izravnih poena (35-16), te čak 12 break-šansi (šest je iskoristio).

Rus je bio 'nijemi' promatrač u prvom ulasku Berdycha u polufinale nekog od Grand Slam turnira.