Čehu naslov

Berdych bolji od Čilića u finalu turnira u Pekingu

Češki tenisač Tomaš Berdych osvojio je ATP turnir u Pekingu, nakon što je u finalnom meču pobijedio Marina Čilića sa 3-6, 6-4, 6-1 nakon točno dva sata igre

Bio je to četvrti međusobni meč ove dvojice tenisača i treća pobjeda za desetog igrača na svijetu. Isto tako, i jedan i drugi su u nedjelju lovili šestu ATP krunu u karijeri, a u tome je uspio češki igrač, makar se može govoriti da je Čilić propustio veliku priliku.

Ovo je Čiliću treći poraz ove godine u finalima, nakon Marseillea i Umaga. Naime, Čilić je imao dobiveni set i dvije break- prilike kod 4-4 u drugom setu. Bile su to praktički dvije mini meč-lopte, ali ih nije hrvatski tenisač iskoristio. Nakon toga je nestao s terena. Do kraja meča je još uhvatio jedan gem i doživio novi poraz u ovoj, ne osobito uspješnoj 2011. godini.

Čilić je odlično otvorio meč, poveo s 3-0 i do kraja dionice držao tu prednost, makar je kod vodstva 4-2 morao spasiti jednu break-loptu.

No, u drugom setu se meč okrenuo. Berdych je zaigrao bolje, prvenstveno na svom servisu, te je tada on imao prednost breaka od 4-1. Ipak, hrvatski tenisač se uspio vratiti do 4-4 i tada je imao ogromnu priliku. Došao je do dvije break-lopte za 5-4 koje bi ga približile na milimetar do pobjede.

Nije ih uspio iskoristiti i potom se raspao. Kod 5-4 za Berdycha je Čilić kod 30-30 napravio dvostruku servis-pogrešku, potom nije spasio prvu set-loptu suparnika, a u trećem setu je na terenu postojao samo Čeh koji je rutinski došao do ukupne pobjede.

Obojica su tenisača imala po pet break-prilika u meču, ali je Berdych iskoristio čak četiri, a Čilić dvije manje. Imali su i isti broj aseva (sedam) i isti broj dvostruki servis-pogrešaka (jedna), ali u oči bode samo 57 posto osvojenih poena Čilića nakon prvog ubačenog servisa (21 od 37).