Nema više Hrvata

Australian Open: Federer bolji od 'žilavog' Karlovića

Hrvatski tenis je ostao i bez svog posljednjeg predstavnika u pojedinačnom dijelu Australian Opena, prvog Grand Slam turnira koji se održava u Melbourneu...

Švicarski tenisač Roger Federer pobijedio je Ivu Karlovića 7-6(6), 7-5, 6-3 za dva sata i sedamnaest minuta igre. Premda je završilo s 3-0 u setovima, čime je Federer došao do desete pobjede protiv Karlovića u jedanaest odigranih mečeva, vrlo je lako mogao biti potpuno drugačiji rezultat ovog meča 3. kola.

Naime, Karlović je posebno dobru šansu imao u prvom setu. Nakon što se do tie-breaka došlo bez i jedne break-prilike za obojicu, Karlović je u tie-breaku kod 6-5 servirao za prvi set.

Da je uzeo taj poen kao i većinu na servisu tko zna kojim bi smjerom krenuo meč. No, od 6-5 za Karlovića je Švicarac nanizao tri poena zaredom i dobio tako prvi set.

Na startu druge dionice Karlović je odmah imao jednu od ukupno dvije break-lopte u meču, ali nije došao do Švicarčeva servisa. Igrači su opet, sve do 6-5 za Federera, držali svoj servis, a tada je u dugačkom gemu treći igrač svijeta prvi put slomio Karlovića za 7-5, što je ujedno značilo i privođenje kraju ovog meča. Nakon 7-6(6), 7-5 više nije bilo povratka za Karlovića.

Na početku treće dionice Federer je još jednom napravio break i nakon toga lako čuvao prednost za proboj u osminu finala Australian Opena.

Ukupno je Federer osvojio 120 poena, u odnosu na 98 Karlovića. Iskoristio je Švicarac dvije od šest break-prilika, dok je Karlović ostao na dvije break-lopte, ali bez iskorištenosti.

Karlović je odservirao "tek" petnaest as-servisa, a dosta ga je mučila igra nakon drugog servisa prilikom kojeg je osvojio 34 posto poena (12 od 35).

Kako god, iza Karlovića ostaju dvije pobjede (Melzer i Berlocq), te činjenica da je ove godine bio Hrvat s najdužim trajanjem na Australian Openu.

Savršeni dan za favorite

Nikakvih iznenađenja nije bilo u dosadašnjim mečevima 3. kola Australian Opena, prvog Grand Slam turnira godine. Može se reći da su favoriti imali savršeni dan.

Kod tenisačica su baš sve favoritkinje, osim Julije Görges, dobile lagano mečeve u dva seta, dok su veliki favoriti i kod tenisača prošli dalje bez gubitka seta. Rafael Nadal djeluje sve bolje na turniru, a u 3. kolu je sa 6-2, 6-4, 6-2 pobijedio Slovaka Lukaša Lacka koji je u glavni turnir došao iz kvalifikacija, a u prvom je kolu pobijedio hrvatskog tenisača Ivana Ljubičića.

Početkom prošle godine Nadal i Lacko su se sreli na turniru u Dohi i tada je drugi tenisač svijeta slavio u tri seta. Zanimljivo, jedan je set tada Lacko dobio sa 6-0, ali zbog toga danas Nadal nije bio posebno osvetoljubiv. Odigrao je koliko mu treba za uspjeh, a vrlo sličnu pobjedu je Nadal ostvario protiv istog suparnika na Australian Openu prije dvije godine. Tada je bilo 6-2, 6-2, 6-2.

U idućem će kolu Nadal igrati protiv Feliciana Lopeza koji je u pet setova, 6-3, 6-7(3), 6-4, 6-7(0), 6-1 pobijedio Johna Isnera. Amerikancu je to bio drugi meč zaredom u pet setova (nakon ogleda protiv Davida Nalbandiana), no ovom prilikom nije imao previše šanse unatoč činjenici da je dobio dva tie-breaka i otjerao meč u peti set. Odlučujući je set Lopez dobio s lakih 6-1, a odnos break-gemova (6-1 za Lopeza) najbolje oslikava dominaciju Španjolca.

Dva tie-breaka je igrao i Tomaš Berdych protiv Kevina Andersona koji je potom potonuo u trećem setu, dok je lakše od očekivanog Nicolas Almagro svladao Stanislasa Wawrinku sa 7-6(2), 6-2, 6-4. Berdych i Almagro igraju međusobno u osmini finala.

Kod tenisačica je možda tek jedino bitno vidjeti koliko su favoritkinje izgubile gemova u svojim mečevima. Jelena Janković najmanje, samo dva protiv Mchale. Wozniacki i Radwanska po četiri, dok je Viktorija Azarenka prekinula pobjednički niz (deset pobjeda) mlade Mone Barthel. Nije bilo baš potpuno jednostavno za Azarenku, no slavila je sa 6-2, 6-4.