ATP Washington: Štepanek i 'neispavani' Monfils u finalu

U finalu turnira u glavnom gradu SAD-a igrat će Čeh Štepanek i Francuz Monfils...

Čeh Radek Štepanek i Francuz Gaël Monfils igrati će finale teniskog ATP turnira serije 500 koji se održava u glavnome gradu SAD-a – Washingtonu.

Prvi je finale izborio veteran "toura", Radek Štepanek (32) koji je bio bolji od domaćeg predstavnika Donalda Younga s dva puta po 6-3. Bila je to od početka susreta jednosmjerna ulica u kojoj je Štepanek dominirao pa čak stigao i biti šaljiv na terenu, dok s druge strane Young nijednom nije uspio oduzeti servis češkom tenisaču. U prvome setu Štepanek je dva puta oduzimao servis Amerikancu, dok je u drugome bilo sasvim dovoljno to učiniti jednom za sigurnu 6-3, 6-3 pobjedu i plasman u finale.

Tamo će ga čekati "neispavani" Francuz Gaël Monfils koji je morao ostati na terenu do čak pola dva u noći s obzirom da je meč protiv drugog domaćeg predstavnika Johna Isnera kasnio zbog kiše. Meč je bolje otvorio Francuz koji je osvojio prvi set rezultatom 6-4 uz jedan oduzeti servis Isneru. Amerkinac je istu stvar napravio u drugome setu samo je ovog puta rezultat bio 6-3. Treći set donio je pravu dramu u kojem je Isner do tie-breaka spasio čak tri break-lopte. U "pripetavanju" se Francuz pokazao kao smireniji, jer je nakon što je propustio sve tri prilike tokom seta kojima bi riješio meč, ostao hladne glave pri rezultatu 6-5 za Isnera odnosno meč lopti. Monfils je od tog trenutka nanizao tri uzastopna poena i osvojio trinaestu igru rezultatom 8-6 i zasluženo otišao u finale.

U finalu ga čeka Radek Štepanek s kojim se sastao čak sedam puta u dosadašnjoj karijeri, protiv kojeg ima odličan omjer pobjeda i poraza, 5-2. Posljednji susret ova dva su tenisača odigrala nedavno na turniru u njemačkom Hamburgu (zemlja) u kojem je Monfils bio bolji sa dva puta po 6-4.