ATP Finals: Preokret i teška pobjeda Nadala

Najbolji svjetski tenisač, Španjolac Rafael Nadal, pobijedio je Amerikanca Andyja Roddicka 3-6, 7-6(5), 6-4 u 1. kolu A skupine na ATP Finalsu u Londonu...

Roddick je prvi set dobio zahvaljujući breaku već u drugom gemu. Prethodno je Amerikanac u prvom gemu meča spasio dvije break-lopte Nadala, a još dvije je izvukao u petom gemu.

Roddick je imao sjajnu priliku kada je u trećem gemu drugog seta još jednom oduzeo Nadalu servis i poveo s 2-1. No, već u sljedećem gemu je Nadal vratio break, pa je odluka u drugom setu pala u tie-breaku, u kojem je Roddick ima vodstvo 3-2 i svoja dva servisa, ali je oba izgubio. Nadal je s četiri uzastopna poena poveo sa 6-3, a tie-break je dobio iskoristivši treću set loptu za 7-5.

U trećem setu se jedini break dogodio u petom gemu. Napravio ga je Nadal što mu je, pokazalo se kasnije, bilo dovoljno za pobjedu.

>> ATP Finals: Đoković se lako obračunao s Berdychom

Bio je to deveti međusobni ogled ove dvojice igrača i šesta pobjeda Nadala. Jedini prethodni meč ove godine su odigrali u prvom dijelu sezone, u polufinalu Masters 1000 turnira u Miamiju. Roddick je dobio u tri seta, a kasnije je i osvojio taj turnir.

Podsjetimo, Nadal je prošle godine na ovome turniru ispao u skupini, ne osvojivši pritom niti jedan set. Kada je Roddick imao set i rani break u drugom, činilo se da bi Nadal mogao nastaviti taj svoj lanjski loš trend u londonskoj O2 Areni. Ipak, Španjolac se na vrijeme vratio u dvoboj i na kraju ostvario startnu pobjedu. Za nju je radio dva sata i 34 minute.

Koliko je meč bio otvoren i neizvjestan, pokazuju i brojke. Nadal je imao 34 izravna poena i točno jednako toliko neforsiranih pogrešaka, dok je Roddickov omjer bio 29/33. Amerikanac je zabio 18 asova, Nadal 6, ali je Španjolac na kraju ipak bio za nijansu bolji kada je bilo najvažnije.