AO: Ljubičić pokazao tko je gazda, Karlović sredio Štepaneka!

Ivan Ljubičić, 24. nositelj Australian Opena, lakoćom je u 1. kolu prvog Grand Slam turnira sezone u Melbourneu pobijedio 16-godišnjeg australskog juniora Jasona Kublera 6-1, 6-2, 6-2…

Autoritativno je Ljubičić započeo nastup na Australian Openu. Australskom mladcu, koji je za nastup u glavnom turniru dobio pozivnicu za glavni turnir, budući da nema seniorski renking, nije dopustio niti jednu break loptu u cijelom meču. Sam ih je iskoristio 6 od 14. Konkretno, napravio je po dva breaka u svakom setu i domaćem tenisaču na najbolji način demonstrirao 'tko je gazda' na terenu broj 3.

Iako je zabio samo 4 asa u meču, Ivan je izgubio tek 11 poena na servisu. Napravio je tek 19 neforsiranih pogrešaka, njegov suparnik 32. Ljubičić je za prolaz u 2. kolo na terenu proveo samo jedan sat i 29 minuta.

Sljedeći protivnik bit će mu pobjednik meča između Amerikanca Mardyja Fisha i Kazahstanca Andreja Golubeva.

Napokon je hrvatski tenisač Ivo Karlović razbio prokletstvo zvano Radek Štepanek. Pobijedio ga je prvi put u četvrtom meču, na pravom mjestu, na Australian Openu.

U prvom kolu prvog Grand Slama godine, u vjerojatno najjačem meču ovog perioda turnira, Karlović je nakon velike borbe, te uz kišne prekide, pobijedio češkog tenisača 2-6, 7-6(5), 6-4, 3-6, 6-4.

Karlović se mogao nakon dva seta naći u velikim problemima. Nakon što je lako izgubio prvi set, u drugom je u vjetar bacio vodstvo od 4-1, te čak tri vezane break-prilike za 5-1. No, nije bio kažnjen zbog toga već je dobio tie-break makar je u njemu izgubio čak tri poena na vlastiti servis. Začuđujuće, ali je dobio čak četiri na Štepanekov početni udarac.

Meč s mnogo amplituda je nastavljen i u naredna tri seta, a odmah početkom treće dionice je Karlović spašavao 0-40 na svoj servis. Kasnije je, kod 4-4, napravio break i potvrdio ga za dobitak trećeg seta 6-4.

Nakon toga se boljim na terenu pokazao Štepanek koji je dobio četvrti set, ali i bio veća prijetnja u odlučujućem petom gdje je posebno pritisnuo hrvatskog tenisača kod 4-4. Karlović se iščupao iz tih problema, a pri vodstvu 5-4 je došao do 0-40, odnosno tri vezane meč-lopte. Nije dozvolio da se drama nastavi, te je odmah prvu meč-loptu iskoristio za prolaz u drugo kolo.

Nakon 16. kolovoza 2009. i pobjede protiv Francuza Gaela Monfilsa u Cincinnatiju, bila je ovo prva Karlovićeva pobjeda protiv nekog Top 15 tenisača na svijetu. Tada je Monfils bio 13. na svijetu, baš kao što je sada i Štepanek.

Samo nekoliko minuta nakon Karlovićeve pobjede je ponovno krenula kiša u Melbourneu, pa je tako hrvatski tenisač u posljednji čas došao do velike pobjede i narednog meča koji mu donosi boljeg iz francuskog ogleda Juliena Benneteaua i Davida Gueza.