Prava drama: Velika Čilićeva pobjeda protiv Del Potra!

Najbolji hrvatski tenisač igrat će u četvrtfinalu prvog Grand Slam turnira godine...

Nakon sjajne predstave s obje strane i dramatične borbe koja je trajala čak četiri sata i 38 minuta Čilić je pobijedio Argentinca, četvrtog nositelja turnira, sa 5-7, 6-4, 7-5, 5-7, 6-3. Time se plasirao u četvrtfinale (što mu je najveći uspjeh u Melbourneu), a time je i izjednačio najbolji doseg na Grand Slam turnirima u karijeri (US Open 2009.).

Prošle godine su se Del Potro i Čilić dva puta susreli na Grand Slam turnirima, a jednom i na Australian Openu. Tada je u osmini finala bolji bio Argentinac sa 5-7, 6-4, 6-4, 6-2. Na US Openu iste godine, ali u četvrtfinalu, je slavio Del Potro 4-6, 6-3, 6-2, 6-1.

Ovaj put Čilić nije napravio krivi korak i do kraja je ostao čvrst u udarcima, spašavao se iz teških situacija i stalno pritiskao suparnika.

>> AO: Branitelj naslova prejak za 'Diva sa Šalate'!

>> Publika poludjela zbog glasnog 'stenjanja' Azarenke

Argentinac je bolje otvorio meč, zasluženo dobio prvi set, a potom i bio blizu osvajanja drugog. No, Čilić je znao pronaći mirnu ruku, dobar servis i riskantan potez u tim trenucima. Spasio se od svih break lopti, a kod 5-4 realizirao svoju set loptu za izjednačenje na 1-1.

U trećem setu je Čilić bio debelo naprijed, ali mu je stalno nedostajao zadnji udarac. Propustio je kod 1-0 tri break lopte, pa kod 2-1 jednu, pa kod 4-3 nove tri, te je sve propuste platio izgubljenim servisom kod 4-4. Međutim, i tada je ostao jak, odmah je vratio izgubljeno, a kod 6-5 i na servis Argentinca napravio break za 2-1 u setovima.

Drama se nastavila i u četvrtom setu, a Del Potro je kod 5-5 došao do tri vezane break prilike (0-40) koje nije bacio u vjetar već je time ugazio u peti, odlučujući set.

U njemu je Čilić do breaka došao kod 2-1, makar je imao i dvije break lopte (15-40) ranije, pri vodstvu 1-0. Čvrsto je u rukama prednost breaka hrvatski tenisač držao do 5-3 kada je servirao za meč.

Tada je ruka malo zadrhtala, Del Potro je osjetio 'krv', te je došao do dvije break šanse koje su ga potpuno mogle vratiti u meč. No, nedjelja je bila Čilićev dan. Besplatnih poena više nije bilo i na kraju je slavio veliku, jednu od najvećih pobjeda u karijeri.

U meču je Čilić servirao 20 as servisa, jedan više od Argentinca. Realizirao je četiri od 16 break prilika, a Del Potro tri od deset. Ukupno je Čilić bio konkretniji, imao je 67 izravnih poena u odnosu na 46 Del Potra.

Naredno kolo hrvatskom tenisaču, inače 14. nositelju Australian Opena, donosi pobjednika meča Andy Roddick - Fernando Gonzalez. Protiv oba tenisača Čilić u karijeri ima omjer pobjeda i poraza 1-1.